Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможната данъчна политика

Снимка: БГНЕС

За възможната данъчна политика, за фискалната децентрализация, данъците върху доходите, общинските надбавки и справедливостта говорим в „Нашият ден“ с Явор Алексиев от Института за пазарна икономика и с Ваня Григорова от „Солидарна България“, съветник в КТ „Подкрепа“.

За втори пореден път, точно в навечерието на местните избори, в общественото пространство се завърта идея за постигане на фискална децентрализация чрез увеличаване на данъка върху доходите. През 2015 г. това става след изказване на министъра на финансите Владислав Горанов, а през тази година повод за повдигане на темата е интервю на вицепремиера Томислав Дончев. Въпреки че впоследствие вицепремиерът изказва принципна позиция в подкрепа на децентрализация посредством споделяне на част от събираните вече приходи, темата обезателно тръгва с фалстарт.

Анализът на Явор Алексиев ни показва следната възможна ситуация:
„Представете си обаче колко различна би била предизборната реторика на кандидатите за кметове и общински съветници, ако вместо правото да вдигат данъци, им се предлага свободно да управляват част от вече събраните. Това би създало предпоставки за реална политическа надпревара, базирана на идентифициране на местни проблеми и предлагането на решения за тях – далеч отвъд киченето с (или оплюването на) резултатите от европейски проекти, което ни очаква. Споделянето на част от постъпленията от вече събирания данък върху доходите на физическите лица с общините ще намали не само съществуващите политически зависимости, изразяващи се в непрестанните молби към Министерския съвет за отпускане на допълнителни средства за местната власт, но и зависимостта на местните власти от европейски средства. Дори чисто математически структурният ефект, който моделът "8+2" ще постигне върху разпределението на публичните разходи между централната и местната власт, ще бъде по-ясно изразен от алтернативата "10+2".“
А с Ваня Григорова търсим измеренията на справедливостта в данъчната политика.
Повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14