Авторката Невена Тошева (1922-2013) е една от най-ярките личности в българското документално кино. Филмите й са незабравими документи на времето. Сред най-значимите са „Толкова ли съм лош?” (1966), „Звеното” (1975), „Учители” (1978), „Пансионът” (1979), „Рак” (1983), „В ателието” (1984), „Кръстю Раковски – един обречен” (1991).
През седемдесетте години Невена Тошева заедно с психиатъра проф. д-р Никола Шипковенски създава „Феноменът” – филм за пророчицата Ванга. Поради спецификата на онези години над филма дълго тегне забрана за показване пред публика. Но филмът все пак има своята реализация, макар позакъсняла. Появява се и книгата „Автентично”, която съхранява и материал, който е останал извън лентата. А Българското национално радио пази отделно радиопроизведение, създадено от Невена Тошева през 1998 година – „Дните на Ванга”.
Предлагаме ви да чуете петте части на този забележителен документ, в който участва самата Ванга, нейни посетители, съседи, близки и далечни, хора, които са се докоснали до феномена й.
Свръхестественото винаги вълнува. Предизвиква спорове и страсти. Задава въпроси. Ванга е била различна и е носела нелекия кръст на своята друга съдба. Много хора са се опитвали да я разгадаят. Едва ли някой е успял да го стори докрай. Отричана и възвисявана, жълто сензационна или обявявана за светица, Ванга е била и просто човек – с човешките радости и огорчения. Можете да се докоснете до нея! Можете да я чуете!
Документалната поредица „Дните на Ванга” можете да слушате всяка събота през месец август от 19.30 часа.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg