Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артисти срещу пластмасата

Леда Деянска и Лили Гелева в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Грациела Ингелска

С каузата „Артисти срещу пластмасата“ ви срещаме в „Нашият ден“ – за да разберете защо български творци се обединиха за намаляване на консумативите от пластмаса за еднократна употреба в заведенията.

Леда Деянска, представител на столичен клуб, и актрисата и певица Лили Гелева са в студиото ни, за да поговорим за политиката на клубовете по отношение на пластмасата за еднократна употреба, за изпращането на едно „Писмо в бутилка“, за възможния „Край на света“, и за отпадъците от собственото им ежедневие.

А кои са другите „артисти срещу пластмасата“? Това са Луиза Григорова - Макариев, Оги 23, Ива Янкулова, Росен Ватев, Лили Гелева и много други, които застават зад новата инициатива Social monday. Social monday e свободна социална трибуна на дебатен принцип, в която различните страни и гледни точки се опитват да се доближат до решаването на наболели социални проблеми.

А първото издание на Social monday получи заглавието Plastic free spirit и се концентрира върху намаляване на консумативите от пласмаса за еднократна употреба в заведенията.

Повече можете да научите в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21