Тази година се навършват 30 години от 10 ноември 1989 - датата, която сложи началото на 90-те - десетилетие на еуфория и прощаване с илюзии, на изострени сетива и емоции, на усещане за бъдеще. Десетилетие, което като че ли се съпротивлява на опитите да говорим за него в минало свършено.
10 ноември е премиерната дата за антологията „Истории от 90-те“.
Гостите и жителите на Варна ще имат възможност на 9 август да присътват на предпремиерното четене на „Истории от 90-те“ в Концертно студио на Радио Варна до входа на Морската градина.
В четенето ще се включат живеещата в Париж писателка Велина Минкова, Катя Атанасова, телевизионер, автор на разкази и създател на „Лига на разказвачите”, и двамата варненци в сборника: журналистът и музикант Веселин Златков и Калояна Климентова, видеомонтажист и Читател на годината на Столична библиотека за 2016 г.
Към събитието ще се включи маестрото на пантомимата Герасим Дишлиев, познат сред приятелите си като Геро.
„Истории от 90-те“ ще има предпремиера и в Бургас на 13 август от 19:30 ч. в Експозиционен център „Флора“ в рамките на фестивала „С книга на плажа“.
Съставител и редактор на книгата е Невена Дишлиева-Кръстева, корицата е дело на Люба Халева, а авторите, включени в изданието, са: Ангелина Александрова, Борис Ангелов, Борислав Лазаров, Велина Минкова, Веселина Седларска, Веселин Златков, Георги Господинов, Димитър Коцев-Шошо, Деляна Манева, Десислава Желева, Евгени Димитров, Еми Барух, Ерол Ибрахимов, Ива Колева, Калояна Климентова, Капка Тодорова, Катя Атанасова, Марина Евгениева, Милена Делева, Мирослава Кацарова, Митко Новков, Наталия Делева, Петя Кокудева, Райчо Ангелов и Силвия Недкова.
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg