Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съборянско лято: Националният събор на гара Аврамово – празник за приятелите на теснолинейката

5
Танцовият състав от Якоруда
Снимка: Мартин Н.

Пъстро и динамично е фестивалното лято тази година. Народната музика и темпераментните български танци събират изпълнители и публика на различни по форма и съдържание събития – фестивали, конкурси, събори. За втори път едно нетрадиционно за подобни прояви място в Западните Родопи посреща гости от различни краища, създава свеобразен празник. Поляните около най-високата гара на Балканите – Аврамово (между Якоруда и Велинград) дават сцена за изява на самодейни състави и обединяват любителите на единствения теснолинеен жп транспорт у нас. Над 360 изпълнители и два пъти повече гости си дадоха среща във второто издание на националния събор „С хорà и песни край релсите тесни“ – очаквано събитие за почитателите на железницата Септември – Добринище, за местните общности и институции, за организаторите от гражданското сдружение, което полага грижи за нейното опазване и популяризиране като местна необходимост и национално богатство. Логично най-изявени са участниците от селищата около теснолинейката с активно присъствие на представители от преходните (според музикално-фолклорните белези) региони – Пазарджишко и Велинградско. От сцената на този млад събор се наблюдаваха разнообразни музикални и танцови изпълнения. Старата традиция е представена от фолклорните групи на няколко пазарджишки села, двугласното пеене на жените от с. Бачево, Разложко и Радуил, Самоковско, ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ от Костандово, групата за източнородопски песни от с. Славеево, общ. Ивайловград, фолклорната група от Момина клисура, гайдарския състав от Чепеларе. В своите две издания съборът на теснолинейката дава изявa на съвременни танцови клубове и индивидуални изпълнители на народни песни – Борис Коцаков, Янко Неделчев, Денис Мухаров и др. Трябва да отбележим и участието на двама самобитни музиканти, които представиха традиционния инструментален стил от Велинградско – Меди Планков (тамбура) от с. Пашови и Салих Кандьов (двоянка) от с. Кандови.
Председателят на гражданското сдружение „За теснолинейката“ Кристиан Ваклинов, определи събитието като истински празник за всички приятели на влакчето и българския фолклор: „Очакваме събора да добива все по-големи измерения като участници и гости. Все повече местните българи да припознават себе си и своя корен тук на ливадите и да бъдем заедно ръка за ръка. Ние обединихме институции в лицето на Община Велинград и Община Якоруда, имаме и подкрепата на БДЖ.“ Организаторите на националния събор си пожелават той да се превърне в дългогодишна традиция.

Репортажи от двете издания на събора край гара Аврамово можете да чуете в звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10