Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балена Ланджева и портмоненцето ѝ, пълно с въображение

БНР Новини
Балена в студиото на „Време и половина“
Снимка: Таня Димова

Любопитството и възможността да черпи директно от извора е това, което най-силно кара Балeна Ланджева да влиза в глухия тунел, както самата тя определя онази малка стаичка, в която се случва майсторлъкът наречен „дублаж“. Със също това любопитство подхожда и към всяка друга форма на изкуство. А тя се занимава с не една или две такива. Пее, танцува, придава живот и на куклите.

Балена завършва Музикалното училище „Любомир Пипков“ с поп и джаз пее. Някъде там се промъква и интересът ѝ към мюзикъла. През цялото това време озвучава и всевъзможни неща. Толкова малка се захваща с дублажа, че дори не помни кога и как е започнало всичко. Помни само, че е свързано с „Играта на играчките 2“. Това е напълно достатъчно, за да даде начало на магията. Сега Балена учи „Куклен театър“ в класа на проф. Жени Пашова. Говори с такава любов за куклите, че на човек му се приисква веднага да седна в театъра и да гледа как оживяват всичките тези уж неодушевени предмети.

Балена е дъщеря на режисьора Димитър (Мишо) Ланджев и актрисата Сивина Сивинова. Възпитана е с уважение към театъра, киното, дублажа и въобще към изкуството. Любовта към всичко това обаче днес тя развива сама. Пази я някъде в портмоненцето си с образи, гласове, мимики, жестове и магични трикове. Достатъчна причина да бъде един от гласовете в поредицата ни „Младите в изкуството“. Ако искате да чуете нейната история, просто си пуснете звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Ю Дзиен

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..

публикувано на 22.11.24 в 14:02