Либрето: Рихард Вагнер (по сага от ХІІІ в.)
Първо изпълнение: 19 октомври 1845 г., Дрезден
Първо изпълнение в България: 30 януари 1931 г., София
Действащи лица:
• Херман, ландграф на Тюрингия – бас
• Танхойзер – тенор
• Елизабет, племенница на графа – сопран
Рицари и певци:
• Волфрам фон Ешенбах – баритон
• Валтер фон дер Фогелвайде – тенор
• Хайнрих дер Шрайбер – тенор
• Битеролф – бас
• Райнман фон Цветер – бас
• Венера – сопран
• Овчарче – сопран
• Четири пажа на ландграфа – два сопрана и два алта
Действието се развива в началото на ХІІІ век в Хьорзелската планина край Айзенах (първата картина) и във Вартбург.
Първо действие
Тюрингия. Рицарят Танхойзер се пробужда след дълъг сън в обятията на Венера в пещерата на богинята край Айзенах. Той е дочул в съня си камбаните на родното си място и моли да си тръгне. Богинята на любовта му разкрива красотите на своето царство, опитвайки се да го прелъсти и задържи, а когато не успява, го заплашва с нещастия. Танхойзер изрича името на Дева Мария и магията на Венера се разрушава.
Овчарче оглася с песента си долината край Вартбург. Недалеч се дочува и пеенето на поклонниците, тръгнали към Рим. В родната си земя се завръща Танхойзер. Той решава да тръгне с богомолците за Рим и да измоли прошка за греховете си. От лов се завръща ландграфът на Тюрингия – Херман. С него са най-прочутите минезингери. Един от тях – Волфрам, разпознава Танхойзер и радостно го приветства. Благородниците канят Танхойзер да участва в състезанието на рицарите-певци. Волфрам му напомня, че Елизабет все още го обича и го очаква. Танхойзер се отказва от пътуването до Рим и поема със старите си приятели към Вартбург.
Второ действие
Зала в замъка на Вартбург. Елизабет за първи път ще присъства на състезанията на певците, откакто Танхойзер е заминал. Волфрам, който също е влюбен в нея, наблюдава съкрушен щастливата среща между племенницата на ландграфа и рицаря Танхойзер. Тържествени фанфари известяват откриването на състезанието. Ландграфът обявява темата: „Какво е любовта?“. Волфрам пее пръв, след него са рицарите Валтер фон дер Фогелвайде и Битеролф. Всички те възхваляват любовта като най-възвишеното чувство. Развълнуван, Танхойзер запява: „Любовта не е фалшиво себеотрицание, тя е радост и наслада!“, а после, въодушевен, подема чувствения химн на Венера. Рицарите са потресени. Елизабет, макар и наскърбена от думите на Танхойзер, застава пред него, за да го защити от мечовете на разгневените мъже. Ландграфът е трогнат от силната обич на Елизабет и подарява живота на Танхойзер, но той трябва да изкупи своя грях. Едва сега Танхойзер разбира истинската същност на любовта и отново решава да отиде на поклонение в Рим.
Трето действие
Есен в долината на Вартбург. Елизабет се моли за Танхойзер. Поклонниците се завръщат от Рим, но нейният любим не е сред тях. Напразни са усилията на Волфрам да утеши девойката. Елизабет усеща близката си смърт. Когато тя си тръгва, Волфрам запява тъжна песен за звездата-вечерница. Появява се богомолец в дрипи, съсипан от умора. Това е Танхойзер. „Само когато този сух жезъл разцъфне, ще бъде опростен твоят грях“ – това е бил отговорът на Римския папа на молбата на рицаря за прошка. Разкъсван от душевни терзания, Танхойзер е посетен от видение: Венера отново се опитва да го прелъсти. Волфрам му разказва за страданията на Елизабет, която е умряла от скръб. Дочува се камбанен звън, виденията на Танхойзер изчезват. Поклонници носят безжизненото тяло на Елизабет. Рицарят обезумял се втурва след погребалното шествие. Надвесен над тялото на жената, която толкова го е обичала, той вика: „Света Елизабет, моли се за мен!“ – и пада мъртъв до тялото на любимата. Появяват се млади пилигрими, които с вълнение разказват за последното чудо в Рим – жезълът на папата е разцъфтял. Танхойзер е получил опрощение от Господ.
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg