Преди седмица Александър Попов, българин живеещ във Великобритания, преплува Ламанша. За разговор по телефона в предаването „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР е поканен баща му Юлиян Попов, известен политически анализатор и бивш служебен министър. Бащата завел сина си в басейна на пет месеца, откъдето е любовта на младия българин към плуването. При самото преплуване на Ламанша бащата, майката и братът на Александър били в съпътстващата лодка, а когато водните течения забавили преплуването с три часа брат му влиза да плува с него за кураж. Каузата, с която Александър свързва постижението си, е, подкрепата за бездомните във Великобритания.
Като професионален анализатор Юлиян Попов поставя въпроса за общите проблеми. Само 20% от българите могат да плуват. Оттук и големият брой удавяния (160 годишно) в България, счита той. А във Великобритания 80% от гражданите умеят да плуват. Това постижение е свързано с определена училищна и социална програма, която изисква от децата на 10-годишна възраст да преплуват по 25 м. без придружител. Не само родителите и училището, но и общините са отговорни за този процес. „Вместо да се строят стадиони по селата, които никой не ползва, със същите средства да строят плувни басейни и малки игрища“, настоя бившият министър.
По въпроса за Брекзит Юлиян Попов посочи, че голяма част от британците вече искат някакво решение на безизходната ситуация, затова и действията на Борис Джонсън ги удовлетворяват. С умел ход министър-председателят, подкрепен от кралицата, блокира опозицията в парламента и вероятността Британия да напусне ЕС в края на октомври е реална. „Няма нищо страшно от Брекзит без сделка – успокои Юлиян Попов разгорещени противници на Борис Джонсън – още на другия ден след Брекзит двете страни ще седнат на масата и ще се договорят“.
Чуйте интересния разговор в звуковия файл.
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg