Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тече срокът за кандидатстване за Националната студентска награда на името на Петър Увалиев

БНР Новини
Нина Цанева и доц. Огнян Ковачев
Снимка: Здравко Петров

И тази година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и фондация „Увалиеви“ организират Национален студентски конкурс на името на големия български интелектуалец Петър Увалиев в чест на 100-годишнината от рождението му. По този повод в „Нашият ден“ гостува доц. Огнян Ковачев от факултет „Славянски филологии“ на Софийския университет, познат на нашите слушатели от поредицата интервюта, посветени на историята на преподаването и изучаването на български език в един от най-големите университети в Обединеното кралство – University College London.

С доц. Огнян Ковачев разговаряхме на само за спомените му за големия български журналист, писател, преводач, университетски преподавател, влиятелен интелектуалец от втората половина на XX в. Петър Увалиев, но и успяхме да се свържем и да разговаряме и със съпругата му Соня Рув, благодарение на познанството и приятелството на доц. Огнян Ковачев с нея. За всички, изкушени от творчеството и личността на Петър Увалиев, който участва и в екипа, ръководен от Сирак Скитник, осъществил първите предавания по Радио София (днес Българско национално радио) през 1936 г., ще бъде изключително интересно да чуят спомените на съпругата му за тяхното запознанство, за личността на Петър Увалиев, като и нейните пожелания към днешните му младите последователи-журналисти.

Право на участие в конкурса имат настоящи студенти от всички български университети, които могат да удостоверят своето студентско положение. Наградата е в размер на 500 лв., а победилото предложение ща бъде представено в специално предаване на БНР. Повече за условията за участие в конкурса, както и разговора с доц. Огнян Ковачев и г-жа Соня Рув можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51