„Поправям дупка, през която дъждът прониква и спира мисълта ми; запълвам пукнатините по вратата, които пропускат мисълта ми да скита…
Боядисвам стаята с пъстри бои и мисълта ми ще покаже накъде да вървя... Глупави хора тичат около мен и ме тревожат,
а после се чудят защо няма да минат през вратата ми...“
В свободен превод, това са основните думи в песента на „Бийтълс“ Fixing a Hole, (Поправка на дупка), които ни въвеждат в „Изпята поезия”. Авторът на Fixing a Hole Пол Макартни споделя делнични събития и чувства, породени от тях. В духа на времето, когато почти всеки текст беше гледан под лупа дали „Бийтълс“ не възпяват дрогата, макар и алегорично, трябва да кажем, че и тази песен е попаднала в списъка на нежелани звукозаписи, според разбиранията и стандартите на Би Би Си (във Великобритания с думата „дупка“ са били наричани местата, където се е употребявала дрога). Всъщност, истината е, че Пол Макартни се опитал сам да поправи дупка в покрива на къщата, в която живее, запълнил пукнатините по външната врата, боядисал сам една от стаите в дома – точно както е в песента. Направил го е без да търси специалисти, искал е да се почувства не като звезда от шоу бизнеса, а като нормален.., обикновен човек, ако предпочитате. А неясните думи за „глупави хора“ се отнасят до нестихващия поток от любопитни зяпачи, които редовно са стояли около къщата на Пол, тичали са около Макартни, когато е излизал навън. И не за ден-два, а месеци наред…
Около тази песен обаче има и друга история. Поради ремонт записът на Fixing a Hole не се е състоял в студийния комплекс „И Ем Ай“ на ул. „Абироуд“, както е било обичайно, а в друго студио. И тъкмо там, на вратата внезапно се появява непознат човек. Пол Макартни възпитано казал: „Да? Добър ден!“, а непознатият отвърнал „Аз съм Джизъс Крайст“. Макартни, леко смутен си помислил: „Сигурно не е, но ако се окаже, че е Той, няма да съм този, който да го отпрати“ и го поканил: „Да, разбира се, но… по-добре да влезем вътре“. Предложил на човека чаша чай и му казал: „Виждате, че имам работа и трябва да записвам, но ако обещаете, че ще седнете тук, в ъгловото място и не вдигате шум, може да останете“. Пол представил с жест посетителя на другите трима от „Бийтълс“, когато дошли за записа. Докато си подготвяли инструментите непознатият тихо си излязъл, без да го видят някога повече. Джордж, Ринго и Джон попитали: „Кой беше това?“, а Макартни отговорил: „Това е Джизъс Крайст“. „И четиримата останахме известно време безмълвни“, завършва разказа си Пол Макартни.
неделя, 22 септември от 17 часа
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май. Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg