Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скейтъри от миналите времена или за субкултурите през десетилетията

Снимка: Мартин Младенов

За скейтърите от минали времена и за промяната на субкултурите от времето, когато символите на Запада са почти недостижими, до днешния ден говорим в „Нашият ден“ с фотографа Мартин Младенов.

А поводът е предстоящото, на 19 септември, откриване на фото-изложбата „Скейтъри от миналите времена“.

И малко предистория: Периодът в края на 80-те е белязан с редица събития като падането на Берлинската стена и революционната вълна, която сваля комунистическите правителства в Централна и Източна Европа. В контекста на тези събития, както и на най-неочакваното място — в подножието на Паметника на Съветската армия, фотографът Мартин Младенов се присъединява към свой съученик и група скейтъри и кънкьори, практикуващи нестандартно си за времето хоби. Авторът ги нарича „ основоположниците на градската култура в късно-социалистическа България“.

Интересен факт свързан с наличието на тази субкултура тогава е, че по времето на комунизма е почти невъзможно да притежаваш какъвто и да е предмет, за който се смята, че символизира Западната култура и начин на живот.

В изложбата „Скейтъри от миналите времена“са включени фотографии на скейтъри и кънкьори в София, както и кадри от Републиканското първенство проведено на 23 април 1989 г.

Повече можете да научите в звуковия файл.        




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37