На 12 септември се откри фотоизложбата на Михаил Новаков „Сладко-киселия час“. За нея кураторът Мартина Стефанова пише : „… във фотографията има термини за два режима на снимане... Наричат се “син” и “златен” час... Какво става обаче ако намерим същия този покой в едно друго време, един друг час, откраднат момент от бързината на новия строй? Михаил Новаков улавя този момент и го нарича “Сладко-киселия час”. Това е моментът сред грозноватата кисела среда на бързите промени, моментът на сладката дрямка, паузата в която няма значение кое е обект или субект, защото всичко става един еклектичен пейзаж. В този застинал момент пространството се огъва, а времето почти спира. Няма действие, няма емоция, има меланхолия на очакването.“
Повечето от снимките, подбрани за изложбата са правени в Китай. Допълват ги кадри от България, Гърция и Румъния, но ако човек не се зачете в надрасканите на ръка по стената заглавия, не би могъл бързо да обхване произхода на всеки образ. Липсват екзотичното и домашното, в композициите няма нищо разтребено, нищо емблематично, нищо украсено. Доминира усещането за случайност и незавършеност, моментът, проблясъкът. Кураторът Мартина Стефанова и фотографът Михаил Новаков разказват повече за търсенето на сладко-кисели моменти.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg