Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството да колекционираш произведения на изкуството

Румен Манов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

През последните години, когато по някакъв повод се заговори за притежатели на частни сбирки от произведения на изкуството, почти винаги се споменават едни и същи имена на известни колекционери. Един от тях е Румен Манов – почетен гражданин на Кюстендил. За да популяризира красотата и културно-историческото наследство на своя роден град, той написва и издава книгата „Приказка за Кюстендил“.

Румен Манов е историк, лицензиран експерт-оценител на съвременно и старо българско изобразително изкуство и известен дарител. Често споделя, че за своя житейска мисия е избрал да издирва, реставрира и да дарява културни ценности на музеи от цялата страна. Успял е да спаси от забрава и унищожение много ценни документи, икони, произведения на изобразителното изкуството и други предмети, които събира повече от 30 години. Едно от поредните ценните дарения, които Румен Манов предоставя на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, е „Житие на Стефан Неманя“ от XV век. И като един от най-големите дарители на Центъра, той е отличен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ първа степен. Националният исторически музей също е получил ценни негови дарения – три рисувани антични вази от чeрнoфигурeн лeкит oт VІ в.пр.Хр., рисувани в кeрчeнcки cтил, както и лeкит oт ІV в.пр.Хр. и чeрвeнoфигурeн съд за пиене, също oт ІV в.пр.Хр. За своята дейност и дарителство Румен Манов многократно е получавал отличия и благодарствени грамоти, за неговия принос за опазване на културното наследство.

Той е автор и на книгата „Приказка за България“. Целта на нейната поява, двуезично издание на български и английски език – е да привлече обществения поглед към важни моменти от българската история, някои от които за първи път стават известни от страниците на тази книга.

За това дали колекционерството е скъпо забавление и печеливш бизнес, или е патриотична кауза и житейска мисия, разговаряме с Румен Манов, собственик на столичната художествена галерия „Нерон“ и „Будител на годината“ за 2017 г. – нашият гост в това предаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38