Галерия „Сезони“ събра приятели на своята първа изложба за новата си програма през есента – тази на художника Орлин Атанасов. Експозицията има заглавие „Артефакти“ и в някаква степен е ретроспективна за този скромен, надарен артист, защото отбелязва 40-годишнината от неговата творческа дейност.
Включени са пластики, изработени от различни материали, по стените артистично изработени – като живописни платна – принтове на негови произведения, които вече са по колекции и галерии, асамблажи, колажи, даже една живописна творба, като новото му занимание. Специално табло е отделено на работата му в запазения знак и логото, с които започва артистичната си кариера, където учител и вдъхновител му е Тодор Варджиев.
Материалите, които използва Орлин Атанасов са взети от природата – гората, морето, улицата, богатствата на подводния свят, а това са камък, корали, корени, раковини, въжета, метал, с които създава сложните структури на своите произведения. Особено значими са пластиките, защото се вижда фантазията и майсторството на автора – от късчето природен материал – като отнеме нещо или прибави нещо да създаде уникален и артистичен предмет, като изкуство и въздействие. Особено силна и значима в това отношение е творбата му „Икар“.
През годините е правил изложби, в които кафето е основният материал, даже обикновената италианска паста е била обект на негов проект. И тук ще цитираме Филип Зидаров, който е куратор на тази по-различна експозиция и, който откри изложбата: „Орлин Атанасов не е просто художник или скулптор, живописец или график. Той е археолог на неразчетените спомени, той е и интерпретатор на времето. Издирва ги и ги пренарежда, играе си с отломките на вечността, размества ги с разбитите анонимни спомени. И ги превръща в клавиш и струни, от които тихо звучи самото време…“.
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg