Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Орлин Атанасов в „Сезони“

БНР Новини
"Композиция по Фибоначи"
Снимка: галерия "Сезони"

Галерия „Сезони“ събра приятели на своята първа изложба за новата си програма през есента – тази на художника Орлин Атанасов. Експозицията има заглавие „Артефакти“ и в някаква степен е ретроспективна за този скромен, надарен артист, защото отбелязва 40-годишнината от неговата творческа дейност.

Включени са пластики, изработени от различни материали, по стените артистично изработени – като живописни платна – принтове на негови произведения, които вече са по колекции и галерии, асамблажи, колажи, даже една живописна творба, като новото му занимание. Специално табло е отделено на работата му в запазения знак и логото, с които започва артистичната си кариера, където учител и вдъхновител му е Тодор Варджиев.

Материалите, които използва Орлин Атанасов са взети от природата – гората, морето, улицата, богатствата на подводния свят, а това са камък, корали, корени, раковини, въжета, метал, с които създава сложните структури на своите произведения. Особено значими са пластиките, защото се вижда фантазията и майсторството на автора – от късчето природен материал – като отнеме нещо или прибави нещо да създаде уникален и артистичен предмет, като изкуство и въздействие. Особено силна и значима в това отношение е творбата му „Икар“.

През годините е правил изложби, в които кафето е основният материал, даже обикновената италианска паста е била обект на негов проект. И тук ще цитираме Филип Зидаров, който е куратор на тази по-различна експозиция и, който откри изложбата: „Орлин Атанасов не е просто художник или скулптор, живописец или график. Той е археолог на неразчетените спомени, той е и интерпретатор на времето. Издирва ги и ги пренарежда, играе си с отломките на вечността, размества ги с разбитите анонимни спомени. И ги превръща в клавиш и струни, от които тихо звучи самото време…“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33