Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сбогуваме се с Любомир Левчев

Снимка: БТА

Днес от 10 часа в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ започва поклонението пред тленните останки на поета Любомир Левчев.

Аз, който не избягах от Помпей

Смъртта е тайнство. Страх… Но край – едва ли.
Земната люлка в пустотата ме люлей.
И чувам сферите кристалните сигнали
аз, който не избягах от Помпей.

Преди разкопките да ме разкрият
свит като ембрион, тих, вкаменен
аз просто устоях срещу стихиите.
И забравимото се вкопчи в мен.

Аз гледах как вий бягате надолу
към лодки и спасителни лъжи.
Окрали храмовете, вий се молехте
грехът на чужда памет да тежи.

Човеци. Зверове… Изчезна всичко.
Как хубав бе пустинният Помпей!
При мен останаха две-три тревички.
И слава допълзя като злодей.

Смениха Бог. Проучиха Вулкана.
Градът развратен станал е музей.
И само аз при себе си останах
аз, който не избягах от Помпей.
                                             
1994

Любомир Левчев е български поет и писател, деятел на изкуството и културата, общественик. Роден е в Троян на 27 април 1935 година. Работил е в Националното радио през годините, когато то носи името Радио София, и във вестник „Литературен фронт“. Председател е на Съюза на българските писатели от 1979 до 1988. Бил е първи заместник-председател на Комитета за култура.

Левчев е член на Европейската академия за наука и изкуство и на Световния съвет на мира. Автор е на 30 поетични книги, три романа, есета, сценарии за филми. Първата му стихосбирка „Звездите са мои“ е публикувана през 1975 година. Любомир Левчев е сред най-превежданите български писатели – 58 негови книги са издадени в 36 страни по света. Той е в основата и на провежданите у нас Световни писателски срещи.

Сред наградите, званията и отличията на поета Любомир Левчев са Златен медал за поезия на Френската академия. Той е носител на званието Рицар на поезията (1985), на Голяма награда на института „Александър Пушкин“ и на Сорбоната (1989).

През  2010 година получава „Златен венец“ на Стружките вечери на поезията. През 2008 г. му присъждат националната награда „Христо Г. Данов“ за цялостно творчество. За „изключително големи заслуги към България, за развитие и популяризиране на българското изкуство и култура“ поетът Любомир Левчев е награден от президента Георги Първанов с орден „Стара планина“ първа степен.

Големият български поет почина на 25 септември на 84-годишна възраст.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокнигата Carpe Diem: Епизоди от живота на Вечния град

Фотокнигата Carpe Diem, която ще бъде представена на 25 септември от 19 ч. в Дома на архитекта – София , представя епизоди от живота на Рим. За любовта към Вечния град, рисуването със светлина и работата по книгата в "Нашият ден" разказва фотографката Л еда Паташев а . 140-те фотографии от улиците на Рим не представят обичайните..

публикувано на 13.09.24 в 09:31
Емил Янев и Душко Добрев

Душко Добрев: Успях да се кача в "Трамвай желание"

В епизод 555 "Трамвай по желание" представя на своята публика разноликият театрал Душко Добрев. Сухата справка показва, че Добрев е завършил театрална режисура в класа на проф. Христо Христов и Апостол Карамитев през 1973г. – последният випуск на незабравимия Чочо. После творческите пътеки го отвеждат в театрите на Шумен, Разград, Търговище,..

публикувано на 13.09.24 в 09:10

Няма нищо по-важно човекът да стане по-човек: 105 години от рождението на Николай Хайтов

С предпремиера на екранизацията по разказа "Сватба" ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. П рожекцията ще бъде днес, 13 септември, от 19 часа в Cineland Bulgaria Mall, а юбилейните чествания ще продължат четири дни. Новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, които ще включват серия от изложби...

публикувано на 13.09.24 в 08:35

Историята на художника Константин Щъркелов за деца

Третата книга от специалната детска поредица на "История на изкуството за любители" е посветена на художника Константин Щъркелов, наричан "Царя на акварела". Първите две разказваха за живота и изкуството на Владимир Димитров-Майстора и Иван Милев. Според Кристина Тужарова, автор, илюстратор, графичен дизайнер и лектор в едноименната инициатива, този..

публикувано на 13.09.24 в 08:05

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10