Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитров: Винаги една от целите на Сметната палата е да възбуди обществен дебат

Висококачествената публична услуга, която извършва БНР, трябва да се постига с минимален разход на ресурс

БНР Новини
Проф. Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Народното събрание възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на Българското национално радио за периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г. В „Нашият ден“ коментар направи проф. Валери Димитров, автор на сегашната законодателната уредба, съобразно която функционира Българската сметна палата, и един от първите нейни председатели:

„Зависи от вида на одита – неговата цел и обхват. Тъй като това е одит, възложен от парламента, трябва да се дефинира ясно видът на одита. Сметната палата може да извършва няколко вида одити. Въпросът е какъв одит е възложил парламентът на Сметната палата. Дали това е т.нар. "одит на финансовото управление", който обичайно се свързва с проверка на бюджет, с проверка на управление на имущество, с проверка на обществени поръчки. Това е одит за спазване на правилата, казано най-просто, за спазване на закона, на договорите и на всички правила. Другият вид одит е "одит за изпълнението" и той е за ефективност, ефикасност и икономичност при управлението на този бюджетен ресурс, предоставен на БНР." 

Проф. Димитров смята, че и от двата одита има смисъл и че трябва да се види цялостно как се изразходва публичният ресурс, предоставен на БНР: 

"Всяка бюджетна организация, която има сравнително голям бюджет, заслужава да ѝ бъде направен одит на изпълнението, защото трябва да се види ефективността и ефикасността при изразходването на публичния ресурс – какво се постига с бюджета и другите ресурси на БНР, какъв е общественополезният резултат? В публичния сектор трябва да се види доколко тази институция оправдава своето съществуване. БНР не е частен оператор, той е уникален оператор и затова е трудна задача. Трябва да има добре формулирани индикатори, с оглед на обществената функция на Националното радио. Обичайно такива одити траят доста време. В някои държави до 1 година."

"Това означава обществото да има високо доверие на БНР. Там да има уникални публични услуги, които комерсиалните медии не оказват. Висококачествената публична услуга, която извършва Радиото, трябва да се постига с минимален разход на ресурс. С малък ресурс трябва да се постига голям резултат", подчерта проф. Димитров. Той допълни, че Сметната палата дава препоръки, които трябва да бъдат изпълнени. Целта на тези препоръки, които са публични, е да се подобри управлението, да се подобри спазването на правилата, да се подобри отчетността, казано най-общо."

Винаги една от целите на Сметната палата е да възбужда обществен дебат, акцентира Валери Димитров. "Тъй като докладите ѝ са публични, може да възбуди и публичен, и парламентарен дебат. Разбира се, потребителите на този доклад са парламентът, СЕМ, политиците, широката общественост."

Сметната палата има и санкционни правомощия, но фокусът при одитите е свързан винаги с препоръки за подобряване на управленската дейност", подчерта проф. Димитров в предаването на „Христо Ботев“ „Нашият ден“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43
Богоявление Господне

Празнуваме Богоявление Господне

Днес православната църква чества Богоявление Господне – деня, в който Св. Йоан Предтеча (Йоан Кръстител) покръства Исус Христос в река Йордан. До началото на IV век на Богоявление се празнуват едновременно и рождението на Спасителя и Неговото кръщение, тъй като, по думите на св. Григорий Богослов, Бог се явява на човечеството чрез раждането..

публикувано на 06.01.25 в 09:27
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35