„Музикантите от нашия оркестър се занимават най-вече с изследване на музиката и с това как тя се променя в съвремието ни. Интересуваме се как да срещнем традицията с бъдещето. От работата ни с композитори от цял свят установихме, че все пак китайската музика не е чак толкова трудна за възприемане и разбиране, защото чрез това изкуство говорим на един общ език“, сподели проф. Лиу Шън
Камерният оркестър на Забранения град (The Forbidden City Chamber Orchestra) към Китайската музикална консерватория гостува за трети път в България. Виртуозните музиканти изпълниха едни от най-известните произведения на оркестъра и композиции на съвременни автори с аранжимент в стила на традиционната китайска музика в зала „България“. Ценителите на музикалното изкуство се насладиха и на инструменталния цикъл „Среднощни песни и поеми“ на Георги Арнаудов, създаден от българския композитор в Китай. Творбата е изградена върху четири класически китайски поеми. Вдъхновена е също така и от китайския артистичен стил „сие и“ – нещо като звукова калиграфия, даваща предимство на спонтанността на линията, опитвайки се да създаде звуковите линии с едно движение. Произведението е създадено за ансамбъл от древни и традиционни китайски инструменти и е посветено на камерния оркестър на Забранения град и на неговия диригент проф. Лиу Шън.
Оркестърът на Забранения град е един от най-влиятелните камерни състави, препоръчван от Министерство на културата и туризма на Китай. Създаден е през 2008 година от изтъкнати музиканти, преподаватели в Китайската музикална консерватория. Известната формация печели сърцата на публиката и много награди в почти всички европейски страни, Русия, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Куба, Израел. С многобройните си концерти оркестърът се превръща в пример за диалог между съвременната китайска музика и света, запазвайки елегантността и неповторимата грация на традиционната китайска музика.
Концертът на оркестъра на Забранения град в София е част от честванията на 70-годишнината от основаването на нов Китай и установяването на българо-китайските дипломатически отношения. Организатори са посолството на Китай и Китайският културен център у нас.
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg