Е-цигарите и бездимните устройства съдържат по-малко вредни вещества от конвенционалните цигари, дали обаче това ги прави безвредни и дали не крие други щети?
Разговорът на Ива Дойчинова с психоложката Марина Кунчева, националният пулмолог проф. Костов, Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията и Християн Митев – юрист и депутат, очертава различните аспекти на проблема – здравни, психологически, социални, а и икономически.
По отношение на вредата от различните тютюневи продукти официалната позиция на Европейското респираторно общество е, че всички тютюневи продукти са вредни. Другото са детайли – като например това, че е-цигарите и бездимните устройства са различни. Те наистина вредят по-малко, но това не значи, че не носят рискове. По-скоро става въпрос за компромис със зависимостта.
Съдържателите на заведения, които пострадаха от пълната забрана на пушенето на закрито преди години, са доволни от бездимните устройства – те не пречат на непушачите и изглеждат като напълно легитимен вариант, от който всички са доволни.
"Именно тук е проблемът – новите устройства са приемливи, не миришат лошо, напротив – изглеждат добре – което подава сигнал към младите, че употребата им е нещо нормално, дори модерно и шик" – изтъква пулмологът проф. Костов.
В тази светлина пушенето на публично място създава определен поведенчески модел и от тази гледна точка разрешението на бездимните цигари може да има по-голям токсичен ефект, именно заради маркетирането им като нещо безвредно, приятно и приемливо" – допълва професорът.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg