Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко вредното не е безвредно

Безвредни ли са бездимните цигари и къде са страничните ефекти от легитимирането им

БНР Новини
Снимка: pexels

Е-цигарите и бездимните устройства съдържат по-малко вредни вещества от конвенционалните цигари, дали обаче това ги прави безвредни и дали не крие други щети?

Разговорът на Ива Дойчинова с психоложката Марина Кунчева, националният пулмолог проф. Костов, Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията и Християн Митев – юрист и депутат, очертава различните аспекти на проблема – здравни, психологически, социални, а и икономически. 

По отношение на вредата от различните тютюневи продукти официалната позиция на Европейското респираторно общество е, че всички тютюневи продукти са вредни. Другото са детайли – като например това, че е-цигарите и бездимните устройства са различни. Те наистина вредят по-малко, но това не значи, че не носят рискове. По-скоро става въпрос за компромис със зависимостта.

Съдържателите на заведения, които пострадаха от пълната забрана на пушенето на закрито преди години, са доволни от бездимните устройства – те не пречат на непушачите и изглеждат като напълно легитимен вариант, от който всички са доволни.

"Именно тук е проблемът – новите устройства са приемливи, не миришат лошо, напротив – изглеждат добре – което подава сигнал към младите, че употребата им е нещо нормално, дори модерно и шик" – изтъква пулмологът проф. Костов. 

В тази светлина пушенето на публично място създава определен поведенчески модел и от тази гледна точка разрешението на бездимните цигари може да има по-голям токсичен ефект, именно заради маркетирането им като нещо безвредно, приятно и приемливо" – допълва професорът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26