На 3 октомври Църквата чества св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит, който прегръща Христос в сърцето си след забележителната проповед против чуждите божества на ап. Павел в Атинския Ареопаг, описана в Книга Деяния на светите апостоли.
Според Свещеното предание след обръщането си св. Дионисий става един от най-близките сподвижници на ап. Павел и първи епископ на Атина. По-късно е изпратен от св. папа Климент да оглави мисията в Галия, където и загива. Средновековната традиция приписва на св. Дионисий редица мистико-догматически съчинения "За Божиите имена", "За небесната йерархия", "За църковната йерархия" и някои послания "За Успението на Божията майка", "За смъртта на ап. Петра" и др. на тези съчинения се споменават едва в началото на VI век, когато по всяка вероятност те са били създадени.
Схващанията, изразени в тях, са оказали огромно влияние върху мисловността на Християнския Изток и Запад и те до ден-днешен са теми на оживени дискусии. А в началото на септември в курортния комплекс „Св. св. Константин и Елена“ бе открита конференция на Международното общество за изследване на средновековната философия на тема „Дионисиевите традиции“.
Това е и поводът заедно с нейния организатор проф. Георги Каприев, преподавател във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, да се спрем на личността и наследството на този плодовит християнски автор.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg