Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обречена ли е борбата на медицинските специалисти за достойно заплащане

БНР Новини
Снимка от протест на медицинските сестри от 15 май 2019 г.
Снимка: БГНЕС

В Световния ден за достоен труд, който обединява синдикалисти от цял свят, в София се провеждат два едновременни протеста на медицински работници. Гилдията е разединена, част от специалистите напомнят, че преди осем месеца, когато излязоха за първи път, синдикатите не ги подкрепиха, а сега ги канят за участие.

Лекарите също не се присъединиха към днешния протест, организиран от КНСБ и БАПЗ.

В студиото на "Нашият ден" с Мария Мира Христова темата коментират Петя Недкова, председател на Националния съвет по качеството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, и доц. д-р Григор Сарийски.

Недкова определи днешния протест като стихиен, но издигащ едни напълно справедливи искания за достойно заплащане и нормални условия за труд за всички здравни специалисти: медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, фелдшери, рентгенови лаборанти: "Тези хора стават все по-малко, претоварени са, работят на по две, три места и имат право исканията им да бъдат удовлетворени."

Тя намира решение на проблема „във вдигането на цената на клиничните пътеки; да се каже какъв процент ще отиде за онези, които работят, а също да има ясно разписани методики, за да не се получават диспропорции, при които в една и съща болница лекар получава 57 хил. лева, а медицинска сестра – 650 лв." – обясни още Недкова.

Доц. Сарийски не е оптимист за скорошно решаване на въпроса, напротив, той подчерта противоречията в системата: „Данните за работната заплата за първото и второто тримесечие показват увеличение 12-13 процента, а сестрите стачкуват заради мизерните заплати – това показва доколко ефективна е "невидимата ръка на пазара."

Тоест когато имаме един мизерен ресурс, той вместо да се осребри, се получава обратното, обречен е на източване. И вместо да има обединение между хора, които са от едната страна на бариерата – наблюдаваме ситуации като днешната, в която има два паралелни протеста, каза още доц. Сарийски.

На 11 септември имаше протест на медицинските работници, който не беше подкрепен от синдикатите, а сега те организират протест, който обаче не се подкрепя от част от медицинските сестри и акушерките, както и от лекарите.

Преговорите са неефективни – при условие че синдикатите са представени при преговори, като част от тристранната комисия, от друга – се налага да участват на протести... Това показва, че те не са припознати като изразител на интересите на медицинските работници, подчерта Сарийски.

Може да сравним исканията на различните протести. От една страна, хората от бранша настояват да спре търговията със здраве, от друга – имаме искания за по-висока заплата.

Това, което навява песимизъм, е липсата на солидарност, защото когато хората излизат на протест, трябва да имат доверие един в друг и в хората, които ги обединяват.

Исканията трябва да са за промяна на модела и то така, че интересът на пациента да бъде водещ, а здравето да не бъде стока" – каза още доц. д-р Григор Сарийски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31