Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Сивов: София е единственият съвременен град, посветен на Христос

Музикантът, публицист, поет и изпълнител е главен герой в „Нашият ден“ в началото на Седмицата на православната култура в столицата

Мария Мира Христова и Пламен Сивов
Снимка: Светлана Тодорова

Седмицата на православната култура започва в София. От 7 до 13 октомври изложби, концерти, литературни четения, кинопрожекции, публични лекции и дискусии, посветени на православната вяра, ще имат за цел да разкрият християнските корени на съвременната българска култура и нейната връзка с общоевропейското културно наследство. 

За да разкаже за Седмицата, в "Нашият ден" гостува музикантът, публицист, поет и изпълнител Пламен Сивов:

"За първи път се провежда подобна седмица в София. Правени са отделни опити да се привлече вниманието на софийската публичност към темата за християнското наследство. Ние се опитваме сега в една поредица от събития да представим християнското културно наследство в слово, в картина/визия, в музика – представени са най-различни изкуства. Започваме с архитектурата. Откриващото събитие е една лекция на проф. арх. Маргарита Коева "Олтарите на България". Официалното откриване е в Софийската градска художествена галерия от 18.30 ч. с един концерт на хор "Спасение" към храм "Св. Параскева". И така до 13 октомври ще продължим с представяния на книги, прожекции на филми, изложби и какво ли не. Организатор е издателството за православна литература „Омофор“ със съдействието на Министерството на културата. Входът на всички събития от Седмицата е свободен."

Пламен Сивов говори и за името на града София. "Името е основата, началото. Неслучайно този град е бил посветен на Божията премъдрост, което в нашата православна традиция е самият Христос. Разбира се, Вяра, Надежда, Любов и майка им София са прекрасни светици и мъченици. Но нашият град е посветен на източника на всяка святост Христос. Не знам друг град в света, който изцяло да е посветен на Христос и това е невероятна благодат."

Броените минути при определени събеседници дават право на докосване до трудни истини, а разкритията променят живота поне на един от слушателите. А това стига за стотици. Хиляди. Милиони. И милиарди. Докато достигнем обаче като информационен източник до милиардите по света, дали София като съвременен град ще бъде възприета от жителите си като единствения град, назован на Сина Божи? – чуйте още от това интервю в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30