Седмицата на православната култура започва в София. От 7 до 13 октомври изложби, концерти, литературни четения, кинопрожекции, публични лекции и дискусии, посветени на православната вяра, ще имат за цел да разкрият християнските корени на съвременната българска култура и нейната връзка с общоевропейското културно наследство.
За да разкаже за Седмицата, в "Нашият ден" гостува музикантът, публицист, поет и изпълнител Пламен Сивов:
"За първи път се провежда подобна седмица в София. Правени са отделни опити да се привлече вниманието на софийската публичност към темата за християнското наследство. Ние се опитваме сега в една поредица от събития да представим християнското културно наследство в слово, в картина/визия, в музика – представени са най-различни изкуства. Започваме с архитектурата. Откриващото събитие е една лекция на проф. арх. Маргарита Коева "Олтарите на България". Официалното откриване е в Софийската градска художествена галерия от 18.30 ч. с един концерт на хор "Спасение" към храм "Св. Параскева". И така до 13 октомври ще продължим с представяния на книги, прожекции на филми, изложби и какво ли не. Организатор е издателството за православна литература „Омофор“ със съдействието на Министерството на културата. Входът на всички събития от Седмицата е свободен."
Пламен Сивов говори и за името на града София. "Името е основата, началото. Неслучайно този град е бил посветен на Божията премъдрост, което в нашата православна традиция е самият Христос. Разбира се, Вяра, Надежда, Любов и майка им София са прекрасни светици и мъченици. Но нашият град е посветен на източника на всяка святост – Христос. Не знам друг град в света, който изцяло да е посветен на Христос – и това е невероятна благодат."
Броените минути при определени събеседници дават право на докосване до трудни истини, а разкритията променят живота поне на един от слушателите. А това стига за стотици. Хиляди. Милиони. И милиарди. Докато достигнем обаче като информационен източник до милиардите по света, дали София като съвременен град ще бъде възприета от жителите си като единствения град, назован на Сина Божи? – чуйте още от това интервю в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg