Седмицата на православната култура започва в София. От 7 до 13 октомври изложби, концерти, литературни четения, кинопрожекции, публични лекции и дискусии, посветени на православната вяра, ще имат за цел да разкрият християнските корени на съвременната българска култура и нейната връзка с общоевропейското културно наследство.
За да разкаже за Седмицата, в "Нашият ден" гостува музикантът, публицист, поет и изпълнител Пламен Сивов:
"За първи път се провежда подобна седмица в София. Правени са отделни опити да се привлече вниманието на софийската публичност към темата за християнското наследство. Ние се опитваме сега в една поредица от събития да представим християнското културно наследство в слово, в картина/визия, в музика – представени са най-различни изкуства. Започваме с архитектурата. Откриващото събитие е една лекция на проф. арх. Маргарита Коева "Олтарите на България". Официалното откриване е в Софийската градска художествена галерия от 18.30 ч. с един концерт на хор "Спасение" към храм "Св. Параскева". И така до 13 октомври ще продължим с представяния на книги, прожекции на филми, изложби и какво ли не. Организатор е издателството за православна литература „Омофор“ със съдействието на Министерството на културата. Входът на всички събития от Седмицата е свободен."
Пламен Сивов говори и за името на града София. "Името е основата, началото. Неслучайно този град е бил посветен на Божията премъдрост, което в нашата православна традиция е самият Христос. Разбира се, Вяра, Надежда, Любов и майка им София са прекрасни светици и мъченици. Но нашият град е посветен на източника на всяка святост – Христос. Не знам друг град в света, който изцяло да е посветен на Христос – и това е невероятна благодат."
Броените минути при определени събеседници дават право на докосване до трудни истини, а разкритията променят живота поне на един от слушателите. А това стига за стотици. Хиляди. Милиони. И милиарди. Докато достигнем обаче като информационен източник до милиардите по света, дали София като съвременен град ще бъде възприета от жителите си като единствения град, назован на Сина Божи? – чуйте още от това интервю в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg