В това издание на рубриката "Радиоавтограф", представена от предаването "Семейно радио", ви срещаме с чаровната и екзотична Мария Косса – хореограф и преподавател по африкански танци. Мария накратко представя себе си като артист, идеалист, мечтател и бунтар. Танците се неразривна част от нейния живот и тя се определя като хореограф изследовател.
Докато танцува, Мария изследва преди всичко себе и своите възможности в срещата между движението и музиката, а като преподавател се вълнува от резултатите от това, което дава на хората и създаващия се по този начин диалог. В този смисъл тя по естествен път се превръща в медиатор между хората и танцовото изкуство.
Мария има африканска кръв, нейният баща е роден в Мозамбик, но тя е родом от София. Любовта към музиката идва от майка ѝ, която е меломан.
В детството си Мария израства с музика от грамофони и касетофони – напълно достатъчна, за да изкара наяве танца вътре в нея. Започва с хип-хоп танци, за известно време се занимава със спортни и латиноамерикански танци, а любителски и с народни хора, които много обича и досега.
В момента преподава африкански танци. Интересен е и фактът, че при нея изучаването на африканските танци става успоредно с преподаването им, защото в България няма традиции и школи в тях и Мария трябва сама да проправя пътя си, с помощта на интернет.
Освен от танците, Мария и нейните съмишленици се интересуват и от африканската култура и организират различни работилници и дискусии, включително и "Дни на Африка". По този начин Косса се отправя в търсене и на себе си и своите корени.
Повече за африканските танци като изживяване, за пътуванията на Мария Косса до африканския континент, посещението ѝ на "пясъчното училище" по танци, както и за впечатленията ѝ за бита на хората там, чуйте в изключително интересния ѝ разговор с Ирина Вълчанова.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg