Постановката "Медея" на Десислава Шпатова по прочутата трагедия на Еврипид е създадена специално за програмата на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“. Премиерата се състоя на 28 юни в Античния театър в Пловдив с участието на деца от различните етнически общности в града, преминали през обученията и съпътстващите събития на проекта „Медея“. Тогава целият екип беше подложен на голямо изпитание заради поройния дъжд, който постави под въпрос представянето на спектакъла. Но представление все пак имаше!
Сега „Медея“ се пренася на сцената на Театър „Азарян“, където ще се играе още няколко пъти до края на годината – на 13 и 14 ноември и на 2 декември. Представлението тази вечер започва от 18.30 часа, а в „Артефир“ гостува с актрисата Снежина Петрова, която изпълнява ролята на Медея.
В актьорския състав са още Ивайло Герасков (в ролята на Креон), Петър Дочев, Ивайло Драгиев, Станка Калчева, Койна Русева и Георги Гоцин, студенти от Нов български университет, както и група деца от кварталите „Факултета“ и „Филиповци“ в София. Сценографията е на Зина Генч и Христина Дякова, хореографията – на Анна Пампулова, а музиката – на Асен Аврамов.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg