През този месец фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” и Инициативният комитет в Карлово за отбелязване на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев стартираха поредица инициативи, посветени на годишнината на тези най-големи благодетели в българската история. Братята са дарили не само 6 млн. златни лева и терени за изграждането на Софийския университет, но и повече от 2 хиляди стипендии за образование, средства за изграждане на техническо училище, болница и фабрика в Карлово, както и за издръжката на десетки училища, болници и читалища в цялата страна и извън нея.
В Карлово бяха раздадени вторите национални награди за дарителство на името на братята Евлогий и Христо Георгиеви.
В категория „Образование“ бяха отличени доц. д-р Теодор Седларски от Софийския университет „Климент Охридски“ и писателят Илко Минев, в категория „Дарителство“ статуетки получиха принцеса доктор Теофана фон Саксен и пловдивският предприемач Любозар Фратев, а в категорията „Бизнес“ беше награден бизнесменът Лилко Бочев от Карлово.
За двамата братя се знае малко, дори и в учебниците по история те са само бегло споменавани и като че ли почти забравени и премълчавани.
Например на входа на разкошната концертна зала в Букурещ – Атинеума, стои паметна плоча с имената на двамата братя, замазани в момента, за съжаление. Евлоги и Христо Георгиеви даряват средства за изграждането на тази зала, както и за доизграждането на Букурещкия държавен университет. Били са най-големите търговци на Балканския полуостров, търгували от Англия до Египет и Русия, като в дейността си първи въвеждат използването на телеграфа. Всъщност двамата братя създават основите на българската икономика още преди да е съществувала българската държава. Най-големият им принос обаче е, че с дарителството си те налагат образованието и предприемаческия дух като формула за успеха на младите хора в България.
В българското дружество в Букурещ неотдавна се състоя предпремиерата на първия пълнометражен документален филм, посветен на делото им, с режисьор проф. Михаил Мелтев и сценарист Влади Киров. Любопитно е, че за създаването на филма по инициатива на екипа му е бил дигитализиран целият букурещки архив на Евлоги и Христо Георгиеви, представляващ около 20 хиляди страници, за разлика от българския, който дори още не е картотекиран. Българската премиера на лентата предстои по време на фестивала „Златен ритон” в края на месеца. На премиерата в българското дружество в Букурещ Нина Цанева разговаря с Христо Тучев – председател на фондация „Евлогий и Христо Георгиеви”, с чиято подкрепа е реализиран филмът.
Защо трябва да помним двамата братя и какво прави фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” за незабравата на тяхното дело – нека чуем разговора:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg