През този месец фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” и Инициативният комитет в Карлово за отбелязване на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев стартираха поредица инициативи, посветени на годишнината на тези най-големи благодетели в българската история. Братята са дарили не само 6 млн. златни лева и терени за изграждането на Софийския университет, но и повече от 2 хиляди стипендии за образование, средства за изграждане на техническо училище, болница и фабрика в Карлово, както и за издръжката на десетки училища, болници и читалища в цялата страна и извън нея.
В Карлово бяха раздадени вторите национални награди за дарителство на името на братята Евлогий и Христо Георгиеви.
В категория „Образование“ бяха отличени доц. д-р Теодор Седларски от Софийския университет „Климент Охридски“ и писателят Илко Минев, в категория „Дарителство“ статуетки получиха принцеса доктор Теофана фон Саксен и пловдивският предприемач Любозар Фратев, а в категорията „Бизнес“ беше награден бизнесменът Лилко Бочев от Карлово.
За двамата братя се знае малко, дори и в учебниците по история те са само бегло споменавани и като че ли почти забравени и премълчавани.
Например на входа на разкошната концертна зала в Букурещ – Атинеума, стои паметна плоча с имената на двамата братя, замазани в момента, за съжаление. Евлоги и Христо Георгиеви даряват средства за изграждането на тази зала, както и за доизграждането на Букурещкия държавен университет. Били са най-големите търговци на Балканския полуостров, търгували от Англия до Египет и Русия, като в дейността си първи въвеждат използването на телеграфа. Всъщност двамата братя създават основите на българската икономика още преди да е съществувала българската държава. Най-големият им принос обаче е, че с дарителството си те налагат образованието и предприемаческия дух като формула за успеха на младите хора в България.
В българското дружество в Букурещ неотдавна се състоя предпремиерата на първия пълнометражен документален филм, посветен на делото им, с режисьор проф. Михаил Мелтев и сценарист Влади Киров. Любопитно е, че за създаването на филма по инициатива на екипа му е бил дигитализиран целият букурещки архив на Евлоги и Христо Георгиеви, представляващ около 20 хиляди страници, за разлика от българския, който дори още не е картотекиран. Българската премиера на лентата предстои по време на фестивала „Златен ритон” в края на месеца. На премиерата в българското дружество в Букурещ Нина Цанева разговаря с Христо Тучев – председател на фондация „Евлогий и Христо Георгиеви”, с чиято подкрепа е реализиран филмът.
Защо трябва да помним двамата братя и какво прави фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” за незабравата на тяхното дело – нека чуем разговора:
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg