От 11 до 13 октомври Русе е домакин на второто издание на конкурса „Слави Шкаров“. Наградата на името на известния русенски режисьор (1941-1988) беше учредена миналата година и се присъжда на млад театрален режисьор на възраст до 35 години.
Селекционер на спектаклите тази година е проф. Камелия Николова – преподавател по история на европейския театър и ръководител на Катедра „Театрознание” в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Четири са спектаклите на млади режисьори, подбрани от проф. Николова, от около 30 представления. Така в конкурса са избрани да се състезават режисьорите Дина Маркова, Делян Илиев, Ивайло Ненов и Веселин Петров, с постановките „Животът е сън” по Калдерон, „Антигона и хората” по Софокъл, „Три сватби и едно възкресение” по „Слуга на двама господари” на Голдони и „Хляб в джоба” от Матей Вишниек, поставени на сцените на Театър „Азарян”, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ - Смолян, Драматичен театър „Сава Огнянов” - Русе и Драматичен театър „Стефан Киров” в Сливен.
Четирите спектакъла ще бъдат показани пред русенската публика от 11 до 13 октомври. Кой е най-добрият сред тях, ще стане ясно късно вечерта в неделя, когато журито ще обяви името на победителя. Наградата е плакет, грамота и възможността отличеният млад режисьор да направи спектакъл в Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе в рамките на следващия театрален сезон.
Организаторите канят русенци в театъра и на 12 октомври от 11 часа, когато ще бъде представена книгата „Театралният път на режисьора Слави Шкаров“ със специалното участие на автора Йордан Георгиев.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg