Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Албена Михайлова

Фотография от пърформанс „Езеро и лента“, 1985, дигитален печат, Албена Михайлова.
Снимка: sofiaarsenal-mca.org

Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство продължава своя интересен проект „Автобиография“, чрез който ни срещат със значими съвременни художници, работещи и в България и в чужбина. В момента там е разположена изложбата на Албена Михайлова, която има заглавие „Фиктивни биографии“. Това е монументална четириканална видеоинсталация, която представя общ поглед към личното и към живота като част от цикличността в природата.

Авторката е избрала за всеки от четири огромни видеопана, които изпълват цялото пространство на галерията, четири жени в зряла възраст – Моника, Найла, Шунге и самата Албена. Това е едно изключително филмово есе, което се движи между измислица и абстракция, реалност и мечта, анализ и визия, индивид и колектив.

В текста към проекта художничката споделя: „Природата и нейните елементи са свързани с хората, с техните психични и физически състояния, но също и с техния начин на живот, даже обществено-политически възглед“. Затова нейните героини са „проектирани“ върху морски брегове, сред вълните на морето, или в пустинята Сахара и между глетчерите, за да приобщи зрителя към действията на жените върху екрана. Звукът от многоканалната инсталация се прехвърля в друга част на музейното пространство. В допълнение към естествената звукова среда корейската композиторка Шунге Ли наслагва аудиозвуков пейзаж върху оригиналния тон.

С тази си творба Албена Михайлова се вписва основателно в международната художествена сцена, участва в международни биеналета и е носителка на награди. В центъра на нейните творчески търсения са взаимовръзката между графичното изображение и неговия пространствен еквивалент. Специализирала майсторския клас по видеоизкуство в Базел, където живее и работи, Албена Михайлова създава авторско документално кино и е режисьор и оператор.

Изложбата може да бъде видяна до 17 ноември




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07