Посрещам ви с изпълнение на Доналд Фейгън, финална песен в неговия авторски албум Sunken Condos, „Потъващи кондоминиуми“, 2012 г. Избирам тази пиеса, заради това, че специално за нейния запис Фейгън е поканил китариста Кърт Розенуинкъл (Kurt Rosenwinkel), който през 2019 година намира място в афиша на събитието „Пловдив джаз фест“ – четвъртия международен фестивал за джаз музика и култура, наследник на прочутите Пловдивски джаз вечери и тяхната 10-годишна традиция.
Фестивалът, организиран от певицата Мирослава Кацарова, ще се проведе от 31 октомври до 2 ноември в дома на културата „Борис Христов“.
Срещата ни в „Джаз клуб“ съдържа изпълнения на повечето от участниците в музикалния празник и можете да я приемете като своеобразна прелюдия към „Пловдив джаз фест 2019“. Оправдано е любопитството към американския китарист Розенуинкъл – той има вкус към експеримента и нетрадиционните стилови направления. Факултетен преподавател е в консерваторията „Ханс Айслер“ (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“) в Берлин – една от водещите музикални академии в Европа, свързана с Гидон Кремер, Клаудио Абадо, Саймън Ратъл, Даниел Баренбойм…
Друг участник в „Пловдив джаз фест 2019“ е Джон Клиъри (John Cleary) – изненада за публиката у нас. Припомням, че едно от изданията на „София филм фест“ съдържаше продуцираната от Мартин Скорсезе лента „Red, White and Blues“, „Червено, бяло и блус“ – продукция, посветена на зараждането на белия английски блус. И там видяхме Джон Клиъри сред основните фигури във филма. Английският пианист и певец живее в САЩ и е щастие, че можем да го срещнем на българска земя. Изявата му е съчетана с участието на друга личност – китариста Джон Скофийлд (John Scofield).
В програмата на културното събитие съзираме имената на португалската певица Мария Жоао (Maria João) и нейния сънародник и партньор – пианиста Марио Лажиня (Mário João Laginha dos Santos), един от стойностните апологети на Кийт Джарет. Вероятно публиката е подготвена за техните виртуозни изяви, които покоряват слушателя не само с високо майсторство и изпълнителска техника, но с изисканост и неподозирано нежно чувство.
На 12 октомври ни напусна Милчо Левиев, роденият в Пловдив пианист, композитор, музикант от световна величина, личност, която свети в Пантеона на българската култура. На финала на срещата ни в „Джаз клуб“ звучи негова дълбока, философска творба: „Moody Modes“, заключителна пиеса в албума „A Funky Thide of Sings“. Участват: Били Кобъм – барабани, Джон Скофийлд – китара, Алекс Блейк – контрабас, Ранди Брекър – тромпет, Майкъл Брекър – саксофон, Глен Ферис – тромбон. Автор на музиката и аранжимента, пианист и диригент: Милчо Левиев.
четвъртък, 17 октомври, от 23 часа
Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg