Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Касия“, опера в четири действия, пет картини от Лео Делиб (съдържание)

Либрето: Анри Мейяк и Филип Жил по новелата „Фринко Балабан“ на австрийския писател Леополд фон Захер-Мазох.

Премиера: Опера „Комик“ на 24 март 1893 г.

Действащи лица:
• Касия, циганка – сопран
• Соня, момиче от селото – сопран
• Циганка, врачка – мецосопран
• Сирил – тенор
• Граф дьо Зевале – баритон
• Костска, баща на Сирил – бас
• Мошку – тенор
• Сержант – баритон


Първо действиеплощад в село Зевале в дните около Коледа
Действието започва със среща между няколко разбойници, техния главатар и еврейския кръчмар Мочку. Ето го младият Сирил, влюбен в циганката Касия, въпреки че в него отдавна е влюбена Соня. Сирил е защитил съселяните си от бандитите и затова е поканен да бъде един от Влъхвите в Коледната пиеса тази вечер.
Сирил мечтае за Касия, която идва. Той я кани на коледния празник, но тя отказва, защото няма красиви дрехи. „Ако ме обичаш, ще дойдеш“ – казва Сирил. А тя отвръща, че е получила покана и от богатия красив мъж. „Кой знае как ще завърши вечерта“ – засмива се циганката и си отива.
Идва и Соня. Тя се тревожи дали Сирил я обича, но не издава пред него чувствата си.
Започват коледните тържества. Сред селяните е и Стара циганка, която предсказва, че Касия скоро няма да бъде бедна, а Соня ще намери щастието. Пристигат тримата царе и пастирите, за да се поклонят пред Младенеца. Сирил трябва да избере царицата на празника и той, разбира се, избира Касия, което съкрушава Соня.

Второ действие зала в замъка на граф Зевале
Касия и Сирил са ангажирани с коледната украса, но графът иска Касия да го забавлява. Освен това той се опитва да я убеди да стане негова любовница. Тя отказва и убеждава Сирил, че обича само него. За да се отърве от съперника си, графът го изпраща в армията. Касия се опитва безуспешно да го разубеди.

Трето действиеДве години по-късно, снежно поле, близо до гората и селото
Соня, Костска, бащата на Сирил и селяните очакват завръщането на войниците. Сирил пристига и заварва съселяните си изпаднали в крайна мизерия. Той научава от баща си, че графът и графинята са направили живота им непоносим. „Коя е графинята?“ – пита Сирил и научава, че това е Касия. Селяните са готови да потърсят правата си и избират за свой водач Сирил, който приема с радост. Всички се отправят към замъка. Разразилата се буря не може да спре недоволните, дори може да бъде в тяхна помощ.

Четвърто действиебална зала в замъка на графа
Касия и графът празнуват. Поканили са аристократите от района. Касия пее старинна народна песен и кани циганите да ги забавляват. Следва пищна балетна сцена. В залата нахлуват селяните. Касия се опълчва на Сирил и селяните. Въпреки искането за кръвно отмъщение Сирил се опитва да удържи гнева на следващите го. Той ги уговаря да пощадят живота на графа и Касия, и да ги изгонят надалеч и завинаги.
Сирил е обещал да се ожени за Соня. Касия се опитва да си върне любовта му. В един момент осъзнава, че молбите ѝ са напразни и се самоубива.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15