Либрето: Анри Мейяк и Филип Жил по новелата „Фринко Балабан“ на австрийския писател Леополд фон Захер-Мазох.
Премиера: Опера „Комик“ на 24 март 1893 г.
Действащи лица:
• Касия, циганка – сопран
• Соня, момиче от селото – сопран
• Циганка, врачка – мецосопран
• Сирил – тенор
• Граф дьо Зевале – баритон
• Костска, баща на Сирил – бас
• Мошку – тенор
• Сержант – баритон
Първо действие – площад в село Зевале в дните около Коледа
Действието започва със среща между няколко разбойници, техния главатар и еврейския кръчмар Мочку. Ето го младият Сирил, влюбен в циганката Касия, въпреки че в него отдавна е влюбена Соня. Сирил е защитил съселяните си от бандитите и затова е поканен да бъде един от Влъхвите в Коледната пиеса тази вечер.
Сирил мечтае за Касия, която идва. Той я кани на коледния празник, но тя отказва, защото няма красиви дрехи. „Ако ме обичаш, ще дойдеш“ – казва Сирил. А тя отвръща, че е получила покана и от богатия красив мъж. „Кой знае как ще завърши вечерта“ – засмива се циганката и си отива.
Идва и Соня. Тя се тревожи дали Сирил я обича, но не издава пред него чувствата си.
Започват коледните тържества. Сред селяните е и Стара циганка, която предсказва, че Касия скоро няма да бъде бедна, а Соня ще намери щастието. Пристигат тримата царе и пастирите, за да се поклонят пред Младенеца. Сирил трябва да избере царицата на празника и той, разбира се, избира Касия, което съкрушава Соня.
Второ действие – зала в замъка на граф Зевале
Касия и Сирил са ангажирани с коледната украса, но графът иска Касия да го забавлява. Освен това той се опитва да я убеди да стане негова любовница. Тя отказва и убеждава Сирил, че обича само него. За да се отърве от съперника си, графът го изпраща в армията. Касия се опитва безуспешно да го разубеди.
Трето действие – Две години по-късно, снежно поле, близо до гората и селото
Соня, Костска, бащата на Сирил и селяните очакват завръщането на войниците. Сирил пристига и заварва съселяните си изпаднали в крайна мизерия. Той научава от баща си, че графът и графинята са направили живота им непоносим. „Коя е графинята?“ – пита Сирил и научава, че това е Касия. Селяните са готови да потърсят правата си и избират за свой водач Сирил, който приема с радост. Всички се отправят към замъка. Разразилата се буря не може да спре недоволните, дори може да бъде в тяхна помощ.
Четвърто действие – бална зала в замъка на графа
Касия и графът празнуват. Поканили са аристократите от района. Касия пее старинна народна песен и кани циганите да ги забавляват. Следва пищна балетна сцена. В залата нахлуват селяните. Касия се опълчва на Сирил и селяните. Въпреки искането за кръвно отмъщение Сирил се опитва да удържи гнева на следващите го. Той ги уговаря да пощадят живота на графа и Касия, и да ги изгонят надалеч и завинаги.
Сирил е обещал да се ожени за Соня. Касия се опитва да си върне любовта му. В един момент осъзнава, че молбите ѝ са напразни и се самоубива.
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg