Втората си изложба от новия есенен сезон галерия „Стубел“ е заложила отново на един силен и ярък художник от по новото време – Васил Попов.
Графичната изложба със заглавие „Ксилограми“ на неотдавна напусналия ни художник (1958-2018) ни среща с една изключително интересна техника – цветни гравюри на дърво от различни серии, работени от Васил Попов в продължение на повече от 20 години. В едно свое интервю приживе авторът споделя: „Гравюрата на дърво е една истинска изящна техника, която въпреки привидната ограниченост на изразните средства, дава огромни възможности на изказ. Тя е емоционална и експресивна. Тя е съвършена в простотата си. Бих казал, че тя е и тъжна…“
Първата му изложба с тази техника той прави през 1989 година и не след дълго се утвърждава като един от най-оригиналните работещи, цветна ксилография графици у нас. Представянията на този артист през годините са предимно на международни графични форуми, като голямото му признание идва – награда от Международното триенале за гравюра на дърво в Банска Бистрица, Словакия.
Тази техника, както виждаме от изложбата дава едно богатство на образите, една интересна абстракция, с богато внушение на фактури и преливания, бели полета или изтънчен деликатен цвят, с което въздействат като изключително наситена и живописна картина. Колеги и приятели на Васил Попов оцениха изложбата „Ксилограми“ като една от най-ярките и силни изложби тази есен. Заглавието и селекцията на великолепната колекция постави нейният куратор Филип Зидаров.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg