Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хамлет“ се завръща на русенска сцена след почти век отсъствие

Снимка: rusetheatre.com

Първата премиера за новия творчески сезон в Русенския драматичен театър „Сава Огнянов“ е трагедията „Хамлет“ на Уилям Шекспир.

Прочутата пиеса на английския драматург не е поставяна в Русе от 30-те години на миналия век. Нов живот на сцената ѝ дава сега режисьорът Орлин Дяков, а в образа на датския принц се превъплъщава Йовко Кънев. В актьорския състав са още Александър Узунов, Ивайло Спасимиров, Татяна Цветкова, Косьо Станев, Кристиана Ценкова, Крум Берков, Петя Венелинова, Ралица Константинова и най-новото попълнение в трупата – Тони Тончева и Красимир Ненков, за които участието в „Хамлет“ е дебют на сцената на Русенския театър. Двамата са завършили Пловдивския университет в класа по актьорско майсторство на доц. Веселин Ранков и Ивана Папазова.

Сценографията и костюмите са на Виолета Радкова и Цанко Цанев, автор на музиката е  Пламен Мирчев-Мирона.

Премиерните представления на „Хамлет“ са на 31 октомври и 6 ноември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата: Японските азбуки са три и се учат от детската градина

Малцина са българските автори, постигнали такъв зашеметяващ тираж като Юлияна Антонова-Мурата с четирилогията си за Страната на изгряващото слънце. Защо четирилогия, ще се запитат почитателите ѝ, прочели  "Моши моши, Япония", Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония"? Ами понеже неотдавна излезе "Хай хай, Япония", четвъртата част от поредицата с изящни фрази,..

публикувано на 16.09.24 в 09:05