Денят на народните будители е и празник на програма „Христо Ботев” на БНР. Програмата за култура и образование раздава на днешната дата своите годишни награди „Златният будилник”. Те се присъждат за всеотдайна работа, будителски дух и духовна подкрепа за националната програма за култура, музика и образование. Носители са журналисти от програмата и хора, свързали с нея професионалната си съдба.
В Първо студио на Българското национално радио се проведе церемонията по връчването на наградите "Златният будилник".
"Златният будилник" за журналистика бе даден посмъртно на дългогодишния водещ и редактор в "Артефир" Александър Михайлов.
"Александър Михайлов е един от популярните гласове на БНР, дългогодишен член на СБЖ и успешен водещ на много културни предавания по програма „Христо Ботев“. Той беше високо ценен от колегите в Радиото не само заради професионализма, но и заради неговите човешки качества. Като отговорен редактор и водещ на предаванията „Артефир“, „Какво се случва“, „Време и половина“, „Радиоенциклопедия“, „Авторът и неговата публика“, „Светофар“ и др. Александър беше и си остава един от труднозаменимите журналисти в редакция „Култура“ на програма „Христо Ботев“. Той беше екипен играч, затова и повечето от наградите, на които е носител през годините, са завоювани съвместно с колегите му от предаването „Артефир“, на което той посвети по-голямата част от краткия си, за съжаление, живот: „Христо Г. Данов“ – двукратно, Годишната награда на СБЖ – 2017, „Награда за принос към културата“ от Столична община – 2018 г. и др. Сашо, както всички го наричахме, не беше от хората, които говорят за себе си, и малцина знаеха за неговата успешна театрално-драматургична дейност. Но многобройните интервюта, предавания в БНР и незабравимите творчески срещи в ефира, са ярка илюстрация за несъмнения му принос към изкуството на културната радиожурналистика. Онова, с което Александър Михайлов беше различен от другите журналисти и водещи, е умението му да открива за слушателите хора от света на изкуството, които не са постоянно осветени от прожекторите и с присъщия само за него непринуден маниер на разговор в ефира да „извади“ наяве стойностното, изключителното в тях. Благодарение на това му режисьорско умение от едно най-рутинно интервю да създаде друго пространство, Александър Михайлов даде възможност на много талантливи хора да споделят с широката аудитория слушатели своите ценни размисли за времето, в което живеем, за театралното, музикалното и филмовото изкуство", каза Дарина Маринова, водеща в "Артефир", която прие наградата от името на близките на Александър Михайлов.
В категорията за музикално редакторство бе отличена Цветославия Бахариева.
Наградата "Златният будилник" за звукорежисура бе присъдена на Гергана Драмалиева.
За екип или предаване наградата получи екипът на "Мрежата" – Михайлина Павлова и Николета Атанасова.
"Златният будилник" за сътрудничество получи литературен клуб "Перото" към НДК. Председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков прие наградата от директора на програма "Христо Ботев" д-р Кирил Калев.
Церемонията беше озвучена от прекрасните изпълнения на първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика квартет "Светоглас" – Даниел Спасов, Милен Иванов, Виктор Томанов и Станимир Иванов – които разкриха на гостите тайнството на българската полифония.
Радиото има способността да буди – буквално и метафорично, да свързва България, правейки видими усилията на хората на духа от цялата страна. Програма "Христо Ботев" има привилегията и отговорността да се радва на взискателна публика, на будната, невидима общност слушатели, които, по думите на заместник главния редактор Весел Цанков, са нещо като "нещатните служители" на "Христо Ботев".
Любомира Константинова разговаря с Румен Леонидов, носител на наградата „Златният будилник“ през миналата година, за празнуването на духа, за значението на програмата, както и за това кой буди будителите на съвременна България.
Весел Цанков отбеляза значението и ролята на "Христо Ботев" в създаването и удържането на висок професионален стандарт и обяви тазгодишните носители на "Златният будилник“.
"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..
Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg