Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ужас под пирамидите“ – неиздавани разкази на Лъвкрафт и други майстори на ужаса

БНР Новини

„Ужас под пирамидите“ – това е името на най-новия сборник с разкази на Лъвкрафт и други автори на страшни истории. Антологията включва неиздавани или отдавна издавани страшни разкази от класически автори и майстори в жанра. Първите два разказа са в съавторство с небеизвестния Хауърд Лъвкрафт, а останалите три – на писатели, които са оказали силно влияние върху творчеството на Лъвкрафт.

Лъвкрафт може би няма нужда от представяне. Той е един от най-известните писатели на ужаси и фантастика през XX в. и е определян като най-значимия американски „свръхестественик“ след Едгар Алън По. Сред най-известните му текстове са „Зовът на Ктхулу“, „Цветът от космоса“ и др. В антологията са включени още разкази на Хенри Уайтхед, Уилям Ходжънс и Шарлот Гилман. Те също пишат през XX в. и са едни от авторите, които са оказали най-силно влияние върху Лъвкрафт.

Предлагаме ви откъс от разказа „Ужас под пирамидите“, който е написан от Лъвкрафт в съавторство с илюзиониста Хари Худини и дава заглавието на антологията:

Дебнехме безпощадните пясъци на Сахара – на вълни с цветовете на дъгата, криещи древни, зловещи тайни. Червеното слънце се спусна ниско и се разнесе неумолимият хлад на египетския сумрак, и докато светилото стоеше неподвижно на ръба на земното кълбо като древния бог на Хелиополис, като един Ра, като Ра-Херехти – Бог Хор на двата хоризонта, – видяхме на фона на пламтящата позлата черните очертания на пирамидите на Гиза, на тези гробници от дълбока древност, съществували от десет века, когато Тутанкамон се качва на златния си престол в далечна Тива. В този миг разбрахме, че сме приключили със сарацинско Кайро и трябва да се потопим в тайнствените дълбини на изконния Египет: в черния бог Хнум и в Амон-Ра, в Изида и Озирис...

„Сегашните истории в тези жанрове (хорър, фентъзи) несъмнено са били вдъхновявани точно от такива произведения и може да се открият паралели“ – това споделя съставителят на антологията Иван Атанасов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28