„Ужас под пирамидите“ – това е името на най-новия сборник с разкази на Лъвкрафт и други автори на страшни истории. Антологията включва неиздавани или отдавна издавани страшни разкази от класически автори и майстори в жанра. Първите два разказа са в съавторство с небеизвестния Хауърд Лъвкрафт, а останалите три – на писатели, които са оказали силно влияние върху творчеството на Лъвкрафт.
Лъвкрафт може би няма нужда от представяне. Той е един от най-известните писатели на ужаси и фантастика през XX в. и е определян като най-значимия американски „свръхестественик“ след Едгар Алън По. Сред най-известните му текстове са „Зовът на Ктхулу“, „Цветът от космоса“ и др. В антологията са включени още разкази на Хенри Уайтхед, Уилям Ходжънс и Шарлот Гилман. Те също пишат през XX в. и са едни от авторите, които са оказали най-силно влияние върху Лъвкрафт.
Предлагаме ви откъс от разказа „Ужас под пирамидите“, който е написан от Лъвкрафт в съавторство с илюзиониста Хари Худини и дава заглавието на антологията:
„Дебнехме безпощадните пясъци на Сахара – на вълни с цветовете на дъгата, криещи древни, зловещи тайни. Червеното слънце се спусна ниско и се разнесе неумолимият хлад на египетския сумрак, и докато светилото стоеше неподвижно на ръба на земното кълбо като древния бог на Хелиополис, като един Ра, като Ра-Херехти – Бог Хор на двата хоризонта, – видяхме на фона на пламтящата позлата черните очертания на пирамидите на Гиза, на тези гробници от дълбока древност, съществували от десет века, когато Тутанкамон се качва на златния си престол в далечна Тива. В този миг разбрахме, че сме приключили със сарацинско Кайро и трябва да се потопим в тайнствените дълбини на изконния Египет: в черния бог Хнум и в Амон-Ра, в Изида и Озирис...“
„Сегашните истории в тези жанрове (хорър, фентъзи) несъмнено са били вдъхновявани точно от такива произведения и може да се открият паралели“ – това споделя съставителят на антологията Иван Атанасов.
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg