На 5 май тази година се навършиха 100 години от рождението на диригента Руслан Райчев. От тогава в различни предавания на програмата беше представена личността и творчеството на един от големите диригенти в музикалната ни история. В две предавания – на 7 и 14 ноември отново ще говорим за него. Поканих сина му Петър Райчев, за да представим биографичната книга – луксозно издание с много снимки, подробна дискография, постановки и концерти дирижирани от Руслан Райчев.
Ето какво разказа той за работата си върху това издание.
В предаванията ще звучат записи, съхранени в „Златния фонд“ на националното радио, осъществени под диригентството на Руслан Райчев.
Никола Николов, Юлия Винер, Асен Селимски – записи, осъществени през шейсетте години на миналия век с Оркестъра на Берлинското радио. Запис от гостуване на Елена Николай през 1962 г. с Пловдивската филхармония. Ще свири Иво Погорелич – запис от гостуването му през 1984 г. с Оркестъра на радиото. Ще чуем Димитър Узунов и Николай Гаубич, записани през 1955 г. по време на концерт на международен младежки фестивал във Варшава. Ще чуете Нели Карова, записана през 1950 г., както и Катя Попова и Любомир Бодуров от 1961 г. Ще представим и регистрации с Пернишкия оркестър и с Русенската филхармония.
В звуковия файл Петър Райчев споделя спомените си за преживявания в семейството и за различни творчески ангажименти на своя баща.
На 13 ноември от 19 часа в Софийската опера ще се състои концерт, посветен на юбилея на Руслан Райчев, в който ще участват Цветелина Василева, Юлиан Константинов, Веселин Михайлов, Гергана Русекова, Димитър Станчев, Костадин Андреев, Мария Белчева, Николай Петров и Цветана Бандаловска. Ще дирижира Игор Богданов. В рамките на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора на 3 декември ще бъде представена книгата, за която говорим със сина на диригента.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg