Предприемачеството като шанс за „Хората, което променят България“ – в деня на 17-ото издание на Европейския ден на предприемача и конференцията, организирана от Научноизследователския сектор и Бизнес клуба на Софийския университет – кои са малките стъпки, които водят до големия успех, и какви са възможностите за подкрепа на предприемачеството и стартиращите компании? Форумът е трибуна за представяне на предприемачи с успешни проекти и дава възможност да бъдат обменени идеи и практики за успешното реализиране на добрата бизнес идея. На Европейския ден на предприемача 2019 са представени най-новите източници за финансиране на предприемачеството – банки, финансови дружества и фондове, оперативни програми на ЕС и други финансови инструменти. Основен акцент на форума са и менторските програми, осигуряващи допълнителни знания на предприемачите.
Светозар Георгиев е един от четиримата млади хора, които през 2002 г. създават компания, продадена през 2014 за повече от половин милрд. долара. Това е най-високата цена за продадена българска компания досега. Една компания, която поставя България на световната карта на IT индустрията.
Защо е интересно и полезно да си предприемач
"За мен най-важното е, че един предприемач реално управлява своята съдба. Той може да се занимава с интересни дейности, да развива екип, да развива организация, която да надрасне границите на държавата, от която е стартирал", разказва Светозар Георгиев и подчертава:
"Много е важно да загърбим тази прекалено черна нагласа, че в България сме все жертва на нещо и нищо не може да се направи. За щастие годината е 2019-а – светът е все по-свързан от всякога. И ако имаш добра идея, доста желание и упоритост, можеш да направиш продукт, услуга, иновация на световно ниво."
България все повече се превръща в предприемачески център
Кирил Петков – предприемач, бизнесмен, преподавател, филантроп, познат с безпрецедентната акция за спасяването на алпиниста Боян Петров, основател на Центъра за приложни изследвания и иновации на СУ "Св. Кл. Охридски".
Предприемачество по български
"Екипност е ключовата дума. Защото хората се доверяват на хора. Имаме изявени българи по целия свят... Всеки успех носи успех. Може да има конкурентоспособност и в България на ниво, което се оценява високо на световните пазари. Тези връзки, които не са структурирани през официални програми, набират ход и ще донесат резултати", коментира Кирил Петков и разказа за Харвардския център на СУ.
Божил Добрев – директор на Научноизследователския сектор на СУ "Св. Кл. Охридски".
Малките стъпки към големия предприемачески успех
"В последните години броят на предприемачите нараства и те дават своя принос към икономиката на България. С тази инициатива (Европейският ден на предприемача – бел.ред.) даваме възможност на млади и не толкова млади предприемачи да споделят своя опит, да се запознаят с възможностите за финансиране – от страна на държавата, а и от спонсори – банки, финансови институции. Предприемачеството открива възможности за откриване на нови работни места за младите хора, за онези които са готови с идеи, готови са да поемат риск", каза Божил Добрев, който разясни, че Стопанският факултет на СУ осъществява редица проекти, които дават възможност на младите хора да реализират своите идеи.
Светослава Стоянова и Светослав Маноилов от Джуниър от "Джуниър Ачийвмънт" споделиха своя опит в бизнеса и предприемачеството.
"За тези 18 години: В първото издание са били едва 80 души. А в сегашното издание общо около 1200 млади хора са на своето мениджърско място. Една от най-желаните позиции, например, беше творчески директор на една организация в София, в сферите на маркетинга и комуникацията и т.н.", разказа Стоянова.
"Традициите в българското предприемачество са много сериозни и те започват още от Българското възраждане. Евлоги и Христо Георгиеви са осъзнали, че, за да се развие едно общество, най-важната инвестиция е в образованието. Братята работят за издигане на самата среда и на обществото като цяло", акцентира Маноилов.
Кой и как може да „вдъхновява бъдещето“ – за 18-ото издание на инициативата „Мениджър за един ден“.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg