Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да открием Китай: нов учебник по китайски език за българи

Снимка: iztok-zapad.eu

„Китайският език е много сложен от гледна точка на това, че е съвършено различен от европейските езици. Изисква се един доста по-дълъг първоначален период към привикване към фонетиката и йероглификата, както и към начина на мислене на представителите на тази етнокултурна общност. Изискват се и много интензивни упражнения  за усвояването на отделните компоненти на езика. Новият учебник „Да открием Китай“ е специално създаден за българите и предлага всичко това“, сподели доц. д-р Антония Цанкова, ръководител на катедра „Китаистика“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя и гл. ас. д-р Евелина Хайн са автори на уводния курс към българското издание, адаптирано на основата на утвърдената серия учебни пособия „Discover China“. 

Доц. Цанкова припомни, че началото на преподаването на китайски език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е поставено през 1953 година от известния китайски лингвист и интелектуалец проф. Джу Дъси и старши преподавателката Джан Сунфън, които изграждат методиката и съставят първите учебни пособия за преподаване на китайски език в България. Тя обясни, че новоизлезлият учебник предлага нов комуникативен подход в обучението, който превръща ученето в ефикасен и приятен процес. И по този начин езикът може да се изучава и практикува в ситуации от реалния живот, като учащите развиват умения за естествено общуване на китайски.

Доц. Цанкова разказа за традициите в изучаването на китайски език у нас и за постиженията на българските студенти от специалността „Китаистика“ към Алма матер.

Антония Цанкова завършва специалност „Китайска филология“ в Санктпетербургския държавен университет, където изучава лингвистика при световнопризнатия езиковед-китаист С. Е. Яхонтов. Защитава докторска дисертация на тема „Факултативност на аспектуално-темпоралните показатели в съвременния китайски език в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2015 г. Преподавател в СУ по дисциплините Граматика на китайския език, Старокитайски език, Практически китайски език – устен превод и др. Научни интереси и изследвания в областта на граматиката на съвременния и класическия китайски език, функционалната лингвистика, семантиката и прагматиката.

Евелина Хайн е главен асистент в катедра „Езици и култури на Източна Азия“ в СУ „Св. Кл. Охридски“ (от 2007 г), където преподава китайска средновековна литература, китайски фолклор, фолклор на източна Азия, както и курсове по практически китайски език (устен превод). Докторант е към същата катедра (от 2016 г) с тема на подготвяната дисертация „Култът към планината Тайшан във фолклорно-религиозната традиция на Китай“. Специализирала е в Германия и в Китай. Професионалните ѝ интереси са свързани с фолклора и народните религии на Източна Азия, както и с преводи на хуманитаристика и художествена литература.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53