Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Попова с поредна самостоятелна изложба в БНР

| обновено на 19.11.19 в 15:08
10
Валентина Попова
Снимка: Личен архив

Валя Попова, известна сред колегите си като„социологът на радиото”, е подредила свои творби в  мраморното фоайе и това не ѝ е за пръв път. Миналата Коледа една от картините ѝ бе откупена, а сумата – дарена на Фонда в подкрепа за лечение на колеги журналисти.

През февруари тази година Валентина Попова представи платната си и в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”. Третата й самостоятелна изложба бе наречена „Многоточия на любовта“.

Мнозина едва в последните година-две откриха категоричната ѝ дарба, въпреки че тя не е дипломиран художник. Според известните изкуствоведи Чавдар Попов и Борис Данаилов „липсата на академично образование е донякъде плюс за авторката, тъй като понякога професионализмът затваря в рамки, а тя свободно борави с цветове и форми, доверявайки се единствено на себе си“.

Отговорът на Валя – "Откривам хармония в хаоса" –  едно от откровенията ѝ с намигване, публикувано под нейна картина в социалните мрежи".

Днес продължаваме разговора си с Валя Попова, започнат преди време в „Артефир“. Заповядайте на изложбата ѝ пред Първо студио на БНР на 13 ноември  от 16.00 ч.

Интервюто на Димитрина Кюркчиева с Валентина Попова чуйте  в звуковия файл.


Снимки: Личен архив на Валентина Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50