Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенсионните фондове трябва да могат да инвестират в по-високодоходни инструменти

В "Нашият ден" Румен Гълъбинов коментира парадокса "две пенсии са по-малко от една"

БНР Новини
Александър Райчев и Румен Гълъбинов
Снимка: Кирил Чобанов

Депутатите приеха бюджета на Държавното обществено осигуряване. Дебатът премина в остри реплики между управляващи и опозиция, като темата, която предизвика ожесточени спорове, беше размерът на пенсиите. В студиото на "Нашият ден" финансистът и икономист Румен Гълъбинов коментира тази важна за всички тема.
Фокус на разговора с Александър Райчев са универсалните пенсионни фондове и вторият стълб на пенсионното осигуряване.

"Моделът на този втори стълб на доброволно задължително осигуряване е с корен в Чили – направи кратък исторически преглед Гълъбинов. – Там за първи път е приложен такъв модел с допълнително осигуряване, след което е пренесен в Европа – Полша е сред примерите за подобна политика.

В момента у нас се обсъждат три варианта как да се осъществи допълнителното осигуряване:

●Пожизнена пенсия
●Разсрочена пенсия
●Плащане наведнъж

Разбира се, и в трите варианта има условия и усложнения.

Дебатът се води на фона на тревожната тенденция, че България е най-бързо обезлюдяващата се държава в света – това товари работещите на фона на увеличаващия се брой пенсионери.

Също така не се е случило увеличение на осигурителната вноска – т.е. заложените величини не са оправдали допусканията в изграждането на този модел" – отбеляза Гълъбинов.

Първите осигурени във втория стълб ще добият право на допълнителна пожизнена пенсия през 2021 за жените и 2024 за мъжете.

Кой ще има право на нея?

"Една част от хората, около половината, ще имат, а другата – не, понеже няма да има натрупани пари по активите – това идва от допусканията, които са правени в модела за изчисления – а именно, заложено е увеличаване на минималната работна заплата, както и увеличаване на броя на хората, които ще внасят осигуровки и то върху реалните си доходи, а в момента има много хора, които се осигуряват на минимума и оттам също идва липса на активи.

Финансовото здраве на пенсионното здраве не е застрашено, но истината е, че в момента две пенсии правят по-малко от една.

Всички държави, възприели модела на втория стълб, го модифицираха през годините. Трябва да го сторим и ние. 

Има възможност пенсионните фондове да могат да инвестират в по-високодоходни инструменти, може да има оптимизация и от разходната част – но в никакъв случай не е в наш интерес парите от втория стълб да намаляват, вместо да се увеличават.

Твърде възможно е първите, които ще вземат пенсии от втория стълб, да получат около 50 лева."

В края на разговора стана въпрос и за третия стълб на пенсионното осигуряване, който според финансиста би могъл да се стимулира с данъчни облекчения. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00