Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът „100-годишна граница“ показва силата на българския дух

Жанин Ал-Шаргаби (вляво) и Антонина Лозанова
Снимка: Таня Димова

„Околобългарско“ отново тръгна на път, за да разкаже историите на вдъхновяващи хора, които търсят промяна. Това лято екипът на младежкия проект, който проявява интерес към положението в страната и иска да допринесе за развитието на обществото ни, се запъти на запад. По време на пътуването си младежите заснеха документален филм. Той представя ключови за българската история райони, които страната ни е изгубила след подписването на Ньойския мирен договор. Сто години след една национална катастрофа, екипът на проекта цели да покаже как живеят хората, останали оттатък границата. Във филма „100-годишна граница“ няма място за политика или сляп патриотизъм, а само за силата на българския дух.

Филмът ще се срещне със своите зрители на 18 ноември в StudyHub от 19 часа. Дни преди прожекцията Жанин Ал-Шаргаби и Антонина Лозанова от екипа на „Околобългарско“ гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече за филма и да отправят поканата си за прожекцията му, която ще бъде последвана и от отворена дискусия. Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20