Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С яхта през Атлантика

Силвия Кацарска и Емил Кирилов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Здравко Петров

В това издание на рубриката „География на сетивата“ в „Семейно радио“ поемаме с ветрохода яхта през Атлантическия океан. Наши гости са Силвия Кацарска и Емил Кирилов. Извън приключенските плавания Силвия е част от трупата на уличен театър, в който ходи на кокили и върти огньове, но прави и филми – снима, монтира и търси с камерата си интересни обекти за заснемане. Емил пък е инструктор по парапланеризъм и прекарва голяма част от времето си във въздуха. Има и 10-годишен опит във ветроходството. За него това е напълно естествен преход, защото знанията за атмосферата и летенето са свързани и с аеродинамиката при плаването с платна.

Възможността да прекосят Атлантическия океан (от остров Сен Мартен през Азорските острови до Испания) с ветроходна яхта, се появява почти случайно. Седемнадесетметровият плавателен съд е купена от приятел на техен приятел от Норвегия, но той не можел сам да я придвижи до родното си място. Затова Силвия, Емил и още двама техни приятели се решават да се впуснат в приключението, вместо него. Интересното обстоятелство около лодката е, че само две години по-рано тя потъва и прекарва един месец под вода. Причината е бушувалият преди две години на остров Сен Мартен ураган Ирма. Така Силвия и Емил не само трябва да прекосят океана с яхтата „Pretty woman“, но преди да я пуснат на вода, се налага да я поправят.

Повече за това, изпълнено с много приключения, бури, ветроходни медузи и летящи риби, пътуване, чуйте в интересния разказ на Силвия Кацарска и Емил Кирилов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Драганов: Над 100 000 българи ще пътуват в чужбина за празниците

Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..

обновено на 11.12.24 в 10:49

"Млад планинар" – 11 години страст към природата и силни приятелства

В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..

обновено на 11.12.24 в 10:06

Глобалното явление "brain rot" и последиците от него

Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..

публикувано на 10.12.24 в 17:05

Импулсът в мен: Комплексарите

Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..

публикувано на 10.12.24 в 14:10
Явор Гърдев с водещата на предаването

Явор Гърдев: В театъра на всеки два месеца започваш нов живот

Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..

обновено на 10.12.24 в 10:56