Отзвук от два концерта, посветени на 85-годишнината на композитора Васил Казанджиев.
Самият той, като композитор, диригент, професор по дирижиране в продължение на многолетен творчески труд, е създал и развил посоки и стойности в музикалното ни изкуство, които могат да се мерят с постиженията на много по-напреднали култури. Това му предава значимостта на живата история за събития, случки, процеси, личности от последните 6-7 десетилетия. Продължава да пише музика, когато вече има цялото време за това и защото група изпълнители на различни инструменти от години го следват в творческите му търсения и ги провокират от своя страна, намират в музиката му възможност и вдъхновение за собственото си израстване като музиканти.
Васил Казанджиев винаги е бил дирижиращ композитор и никога композиращ диригент, затова и юбилейното му честване естествено би следвало да бъде с концертно изпълнение на негови произведения.
В културната ни ситуация днес, особено за този вид некомерсиална музика, написана със средствата на съвременен музикален език съвременно мислене и естетика, е немислимо да се очаква грижа на институцията за организиране на публично честване, каквото следваше да има, дори заради цялостната заслуга на проф. Васил Казанджиев към музикалната ни култура. Самата Музикална академия в София, където той е един от най-авторитетните преподаватели няколко десетилетия, също пропусна този момент.
И тук личната инициатива, така както може би навсякъде по света се случва, успя да организира и направи нужното, за да има концерт-честване на 85-годишнината на Васил Казанджиев – и то с камерни творби от последните години, повечето от тях се изпълниха за първи път. Виолончелистката проф. Георгита Бояджиева, с помощта на кларинетиста Росен Идеалов и други колеги, състави програма, в която участваха освен тях още Атанас Карафезлиев (цугтромбон), Росен Балкански (китара), Горан Ташев (саксофон) и по-младите Петър Македонски (тромпет) Надежда Цатова (пиано), Гергана Несторова (пиано) и Мартина Митева (вибрафон).
Почти синхронично, само пет дена по-късно от концерта в Първо студио на БНР, на 19 октомври в зала в Университета в Минесота по повод 85-ата годишнина на българския композитор Васил Казанджиев е изнесен концерт с негови камерни произведения, някои се повтарят от програмата в София, но има и една специално написана композиция „Контрасти“, която се изпълнява там за първи път. В основата на този концерт-честване отвъд Океана отново е един виолончелист – Николай Коларов, създател и артистичен ръководител на ансамбъл „Балканикус“, с който представя всяка година избрана музика и от български композитори. Концертът на 19 октомври в Минесота е нещо специално, извън тяхната програма, той е посветен на музиката на един от най-големите ни живи композитори – Васил Казанджиев.
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg