Отзвук от два концерта, посветени на 85-годишнината на композитора Васил Казанджиев.
Самият той, като композитор, диригент, професор по дирижиране в продължение на многолетен творчески труд, е създал и развил посоки и стойности в музикалното ни изкуство, които могат да се мерят с постиженията на много по-напреднали култури. Това му предава значимостта на живата история за събития, случки, процеси, личности от последните 6-7 десетилетия. Продължава да пише музика, когато вече има цялото време за това и защото група изпълнители на различни инструменти от години го следват в творческите му търсения и ги провокират от своя страна, намират в музиката му възможност и вдъхновение за собственото си израстване като музиканти.
Васил Казанджиев винаги е бил дирижиращ композитор и никога композиращ диригент, затова и юбилейното му честване естествено би следвало да бъде с концертно изпълнение на негови произведения.
В културната ни ситуация днес, особено за този вид некомерсиална музика, написана със средствата на съвременен музикален език съвременно мислене и естетика, е немислимо да се очаква грижа на институцията за организиране на публично честване, каквото следваше да има, дори заради цялостната заслуга на проф. Васил Казанджиев към музикалната ни култура. Самата Музикална академия в София, където той е един от най-авторитетните преподаватели няколко десетилетия, също пропусна този момент.
И тук личната инициатива, така както може би навсякъде по света се случва, успя да организира и направи нужното, за да има концерт-честване на 85-годишнината на Васил Казанджиев – и то с камерни творби от последните години, повечето от тях се изпълниха за първи път. Виолончелистката проф. Георгита Бояджиева, с помощта на кларинетиста Росен Идеалов и други колеги, състави програма, в която участваха освен тях още Атанас Карафезлиев (цугтромбон), Росен Балкански (китара), Горан Ташев (саксофон) и по-младите Петър Македонски (тромпет) Надежда Цатова (пиано), Гергана Несторова (пиано) и Мартина Митева (вибрафон).
Почти синхронично, само пет дена по-късно от концерта в Първо студио на БНР, на 19 октомври в зала в Университета в Минесота по повод 85-ата годишнина на българския композитор Васил Казанджиев е изнесен концерт с негови камерни произведения, някои се повтарят от програмата в София, но има и една специално написана композиция „Контрасти“, която се изпълнява там за първи път. В основата на този концерт-честване отвъд Океана отново е един виолончелист – Николай Коларов, създател и артистичен ръководител на ансамбъл „Балканикус“, с който представя всяка година избрана музика и от български композитори. Концертът на 19 октомври в Минесота е нещо специално, извън тяхната програма, той е посветен на музиката на един от най-големите ни живи композитори – Васил Казанджиев.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg