Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британско посолство и сдружение „Тук-Там” основаха

Алумни клуб на българите с британско образование

Емилия Клайн: Нашата мисия е да направим България едно по-добро място

2
Н.Пр. Ема Хопкинс
Снимка: tuk-tam.bg

Темата за заминаването, за завръщането, за образованието тук и там е постоянна. Най-голямата общност на българи с образователен и професионален опит в чужбина, постави началото на клуб, обединяващ випускници на британски университети. Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти, а британското образование се слави като едно от най-добрите.

Британско посолство и сдружение „Тук-Там” създадоха Алумни клуб на българите, завършили университет в Обединеното кралство. Клубът приема за членове българи, които имат завършено висше образование (степен бакалавър, магистър или доктор) от университет в Обединеното кралство и които, независимо къде се намират по света, имат желание да се запознаят с други българи с подобен опит.

Гости на  "Нашият ден" бяха Емилия Клайн, мениджър общност на сдружение "Тук-там", и Десислава Танева от Търговския отдел на посолството на Великобритания у нас, и разказаха за основаването на Алумни клуб.

"Нашата мисия е заедно – от тук и от там – да направим България едно по-добро място. Да обединим българите, които имат опит и образование в чужбина. От самото начало "Тук-там" създава общност на единомислещи хора. Проектите, в които инвестираме много време, усилия и обич, са кариерните събития. Но те не са единствената посока, в която работим. Имаме и фонд "Иди, учи и се върни". Общата ни цел е България да стане едно по-добро място за живеене за всички ни", каза Емилия Клайн.

“Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти. Тази популярност е отражение на силата на британското образование, което вярвам, че помага на студентите не само да се учат, но и да мислят независимо, и още повече, да мислят как да допринесат за обществото като цяло. Затова и толкова се радваме да подкрепим създаването на този клуб, който не само ще свързва българската диаспора с родината, но и ще предостави възможности на своите членове за създаване на нови приятелства, кариерно и бизнес развитие и доброволчество”, сподели Н.Пр . Ема Хопкинс на откриването на клуба в посолството на Великобритания.

“Желанието ни е клубът да бъде активен благодарение на всеки един член, който да споделя, предлага, организира и участва в неговата дейност. Алумни клубът е общност, целяща да създаде платформа за професионални и приятелски контакти, както и да допринесе чрез опита и познанията на своите членове за подобряване на цялостната среда в България. Ние вярваме, че общности от такъв вид вдъхновяват и дават възможности на своите членове да допринасят България да бъде едно още по-добро място за живеене”, добави Христо Бояджиев, основател на „Тук-Там”.

Въпреки липсата на официални данни основателите знаят, че българите, завършили висшето си образование в Обединеното кралство, са много, и вярват, че знанията и опитът, които те са натрупали по време на обучението си, ги обединява и предразполага за сформиране на общност.

Партньоски организации на UK Alumni Club Bulgaria са Британско-българската бизнес асоциация (BBBA), Британски съвет, Българска Чийвнинг асоциация и Асоциация на българите учили във Великобритания (ABSB).





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39