След като телефонът засенчи и почти измести традиционната поща с бързината и непосредствеността на гласовата връзка между хората, с изобретяването на интернет и непрекъснато усъвършенстващите се канали и устройства за общуване като че ли писмото получи шанс за нов живот. Дали наистина е така.
Да, сега можем да си обменяме имейли, грижливо и обмислено написани почти като по времето на хартията, мастилото и пощенския плик, прелитащи за миг, независимо от разстоянията. В някои сфери като деловата и дипломатическата кореспонденция формулировките и правилата са толкова строги и задължителни, колкото и в старите писмовници.
В същото време децата ни разпращат и получават десетки съобщения, движейки пръстите си със завидна скорост по екраните на мобилните си устройства, но знаците и буквите, които си обменят, са твърде далеч от писмото, може да напомнят устната реч, а може изобщо да не прибегнат до словото. Тогава?
Ако традиционното писмо може да е маска, скриваща истинското лице на автора си, то все пак изгражда някакъв образ, макар и измислен. Какъв образ може да създаде поредицата от букви, цифри и шаблонни изображения.
В последното предаване от цикъла търсим отговор с д-р Маргарита Серафимова, доц. Надежда Александрова, проф. Ангелина Вачева, проф. Николай Чернокожев, проф. Иванка Мавродиева и няколко обикновени тийнейджъри.
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg