Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Цветни сезони“ на Радина Близнакова

Снимка: fines-bg.net

„Когато поема пътя на призванието си, художникът не знае какво го очаква. Години по-късно той вече е оставил след себе си творби – колкото случайни и непредвидими, толкова естествено появили се и желани. За Радина Близнакова животът в изкуството се оказа изначално някак си раздвоен. От една страна, работа в сценографията, от друга – живата и непосредствена реакция на видяно и преживяно, отразена в десетки картини, пейзажи, портрети, натюрморти“ – тези думи на доц. Ружа Маринска, която представи изложбата на Радина Близнакова, ни въвеждат в интересния художнически живот на този артист.

В галерия „Финес“ се показва една голяма представителна експозиция на тази художничка, която показва и сценографски решения, създавани през годините за голям брой български театри, но предимно живописни творби – акварели, маслена живопис и акрил, които ни срещат предимно с авторката като живописец, като истински художник. Свободното творчество на Радина Близнакова е вътрешна потребност, диапазонът на нейните живописни работи е широк. В акварелите от Стара Загора или Смолян, Балчик или Видин, Гърция или Португалия няма нищо пътеписно. Те са изблик на емоция, на удивление и възторг.

„Затова може би къщите, дърветата, скалите, водите магически се преобразяват пред очите ни и ние си представяме нещо повече от видимото“ – казва още доц. Ружа Маринска, в специалния диплян, издаден по повод тази изложба, първа в такъв формат. В залите на галерия „Финес“, които са четири на брой, и в зеления салон – художничката е търсела уюта на истински дом – веднага виждаме Червената къща, една любима картина за мнозина, или въображаемия пейзаж, или изгледа от Балчик, усещаме Гръцкото лято, с особено чувство за истински емоционални преживявания и музикално звучене. Портретите на Радина са относително малко, но и в тях се усеща истинското живописно майсторство.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53