Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световната туристическа награда „Златната ябълка“ и българското участие

Международната асоциация на журналистите и писателите за туризъм FIJET навърши 65 години

Международната федерация на журналистите и писателите за туризъм – FIJET, през декември навършва 65 години. В края на 1954 година тогавашният председател на Съюза на белгийските журналисти за туризъм се обръща към колегите си от Франция и Италия с призив за създаването на световна федерация. Журналисти от трите държави я основават в Париж, а първият конгрес се провежда през 1956 година в Ница. Участват 7 делегати и 7 наблюдатели.

Още същата година и независимо от Желязната завеса група журналисти в България, които пишат за туризъм, сред които: Валери Петров, Богомил Райнов, Богомил Нонев, основават Българската асоциация на журналистите и писателите за туризъм – АБУЖЕТ, която и до днес е един от най-активните членове на FIJET в световен план. 

„Златната ябълка” е еквивалент на „Оскар” в туризма. Номинациите се определят от  жури, което се състои от журналисти, членове на Световната федерация на журналистите и писателите по туризма (FIJET). Наградата се присъжда на град, област, историческа или археологическа забележителност, личност, свързана с туризма. Всички кандидатури се разглеждат от специална комисия. Преминалите първото „сито” се представят пред Борда на директорите на FIJET, състоящ се от представители на над 26 държави. 

От три години председател на международната комисия за номинациите за „Златна ябълка” е Пламен Старев, секретар на АБУЖЕТ и член на Борда на директорите на FIJET. Какво сподели по повод годишнината председателят на Международната комисия по връчване на световната туристическа награда „Златната ябълка“ Пламен Старев – чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26