Международната федерация на журналистите и писателите за туризъм – FIJET, през декември навършва 65 години. В края на 1954 година тогавашният председател на Съюза на белгийските журналисти за туризъм се обръща към колегите си от Франция и Италия с призив за създаването на световна федерация. Журналисти от трите държави я основават в Париж, а първият конгрес се провежда през 1956 година в Ница. Участват 7 делегати и 7 наблюдатели.
Още същата година и независимо от Желязната завеса група журналисти в България, които пишат за туризъм, сред които: Валери Петров, Богомил Райнов, Богомил Нонев, основават Българската асоциация на журналистите и писателите за туризъм – АБУЖЕТ, която и до днес е един от най-активните членове на FIJET в световен план.
„Златната ябълка” е еквивалент на „Оскар” в туризма. Номинациите се определят от жури, което се състои от журналисти, членове на Световната федерация на журналистите и писателите по туризма (FIJET). Наградата се присъжда на град, област, историческа или археологическа забележителност, личност, свързана с туризма. Всички кандидатури се разглеждат от специална комисия. Преминалите първото „сито” се представят пред Борда на директорите на FIJET, състоящ се от представители на над 26 държави.
От три години председател на международната комисия за номинациите за „Златна ябълка” е Пламен Старев, секретар на АБУЖЕТ и член на Борда на директорите на FIJET. Какво сподели по повод годишнината председателят на Международната комисия по връчване на световната туристическа награда „Златната ябълка“ Пламен Старев – чуйте в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg