Музеят за съвременно изкуство или Софийски арсенал, както е по-известен, показва своя нов проект, назован: „Посока север“. Той се организира от сдружение „Толкова близо, толкова далеч“, съвместно с Държавната агенция за българите в чужбина, за да представя изкуството и търсенията на българските художници, реализиращи се по целия свят.
Сега изложбата включва произведения на художници от български произход, които творят и живеят в северните държави и по един или друг начин са повлияни от културата в този регион. Целта е също така да се покажат различните концепции, теми, медии и подходи, които вълнуват докоснатите от магията на Севера български предимно млади творци.
Тук няма да видим, както те казват, северни сияния, много зима или странни пейзажи от тази природа, това са съвременни артисти, които боравят с новите медии, техните артистични практики изследват актуални теми, свързани с екологични, социални, политически и технологични въпроси, които в голяма степен могат да бъдат съотнесени и към българската действителност.
Кураторът Ния Табакова е поканила за участие Лора Димова и Леда Ванева от Финландия, Райна Власковска и Росина Иванова от Норвегия, Евелина Добранова от Дания и Юлиян Табаков от Швеция.
Темите за упадъка и възраждането се разглеждат и от шестимата автори. Те могат да бъдат проследени в скулптурите на Лора Димова, напомнящи останки от апокалипсис, във видеата и молекулните рисунки на Леда Ванева, анализиращи реда и хаоса във Вселената, във фотографите на Юлиян Табаков, разкриващи чудовищната природа на човека.
Политически манифести на Росина Иванова, колажите на Евелина Добранова и портретите на Райна Власковска се фокусират конкретно върху ролята на жената в този непрекъснат процес на трансформация. Тази изложба показва, че българските художници се реализират и работят успешно в тази северна среда, пътуват, срещат се със свои колеги и имат самочувствието на истински съвременни художници.
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg