Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби на китайски художници от музея на Забранения град гостуват в София

Юе Дзиецюн, директор на Имперския музей на изкуството в Забранения град, представи произведенията на китайските художници в Двореца

БНР Новини
6
"Бяло пони", Шиаоли

Изложбата „Пътят на коприната: от традицията към съвременността“ обединява творби на 40 български и 51 китайски преподаватели от Националната художествена академия в София и от Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Всички те са създадени по време на творческия обмен на художниците в двете страни. Проектът е резултат от дългогодишното сътрудничество и сключените споразумения между художествените академия на България и Китай.

Съвместната българо-китайска изложба ще продължи до края на януари 2020 г. в Националната художествена галерия – Двореца.

През декември 2018 г. експозицията бе показана и в Художествената галерия „Таймяо“ към Имперския музей в Забранения град и посрещната с голям интерес от китайската публика.

Имперският музей на изкуството в Пекин е разположен в Императорския дворец в Забранения град. Бившата императорска зимна резиденция в Пекин е един от най-посещаваните музеи в света, който държи световен рекорд за посещаемост със 17 милиона посетители годишно.

В музея на Забранения град се съхраняват 1,86 милиона експонати. От тях само 2 процента са били излагани в експозиции. Художествената галерия „Таймяо“ към Императорския дворец е част от световната забележителност. В нея се показват в постоянни и гостуващи експозиции творби на забележителни художници от Китай и целия свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30