Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет в руини

БНР Новини
Владо Руменов, Ива Дойчинова и Йордан Камджалов
Снимка: Кирил Чобанов

Един разговор за загубата на паметта, рушенето на културното наследство и изчезващите спомени за знакови имена и творци. В "Нашият ден" гостуват Йордан Камджалов, Владо Руменов от "Форум културно наследство" и Екатерина Джумалиева, директор на  Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“. Конкретният повод за разговора с Ива Дойчинова е каузата на Камджалов „Да опазим културното наследство на Димитър Ненов“. 

"Винаги съм бил търсач на ренесансовите хора, които не са просто архитекти, не са просто композитори или пианисти. Ненов е признат от западната преса за абсолютен гений, в момента, в който са живи най-големите пианисти на планетата и Барток, и Прокофиев, и Рахманинов – Ненов е техен съвременик" – каза Камджалов.

Димитър е български пианист, композитор, музикален педагог, архитект и общественик. А от разговора в студиото научихме, че е основателят на архива в радиото. 

През 1920 г. той заминава за Дрезден, където постъпва като студент по архитектура във Висшето техническо училище. В продължение на няколко години изучава архитектура. Занимава се и с философия, литература, история на изкуството, математика и физика. Същевременно учи пиано и теория и композиция в консерваторията в Дрезден. След като завършва архитектура през 1927 г., се завръща в България и работи известно време като архитект в Министерство на обществените сгради, пътищата и благоустройството, а също и в Главна дирекция на железниците. Специализира архитектура на железопътни сгради в Италия. Ръководи възстановителните работи в Борисовград, днешния Първомай, след Чирпанското земетресение 1928 г. Строи няколко жп гари, жп лаборатория, противотуберкулозен диспансер в Хасково. 



Следващата седмица в зала България Йордан Камджалов ще дирижира вокален цикъл "Родина" и оратория "Коледа" на Димитър Ненов. 

Всеки, който желае да помогне спасяването на къщата на Ненов в Разград, може да  закупи специални коледни благотворителни картички, изработени от деца от цялата страна на възраст от 4 до 14 години, участници в националният ни конкурс на тема "Коледа".

Оказва се, че въпреки добрата воля и усилията на отделни хора и институции, процесът по опазване и съхраняване на културното наследство и в страната, и в София върви бавно, скован от административни правила, тежести и корупция. Ситуацията не буди оптимизъм. Чуйте разговора.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45