Превърна ли се корупцията у нас в спектакъл, наблюдаван и от външните наблюдатели, които отбелязват как за поредна година се проваляме в опитите си, ако не да се преборим, то поне да ограничим разрастването на корупцията? В студиото на "Нашият ден" гостува доц. Григор Сарийски.
Хляб и корупция донякъде е парафраза на прословутото panem et circenses, а поводът да започнем с хляба е 10-годишнината на Хлебното движение (Bridging Resources for Ecological and Art-based Development).
Колкото до корупцията – у нас БВП на глава от населението е 50% от средноевропейския – доближаването до европейското ниво за последните години е с 3% – за сравнение Румъния има 64% от средноевропейското ниво на БВП. България е на печалното 111 място по борба с организираната престъпност – последно в ЕС, Румъния е на 50 места пред нас: "Това, което Румъния направи, а България – не, е борбата с корупцията" – изтъкна доц. Сарийски.
По независимост на съдебната система България е на 89 място. По ефективност на регулаторната рамка при решаване на съдебни спорове – 94 място. Защита на правото на собственост – 105 място. Качество на пътната инфраструктура – 103 място.
Къде е причината за тези печални резултати при всички заявени мерки и приоритети за борба с корупцията
"Проблемът е в прилагането на тези приоритети – каза доц. Сарийски. – Законът за противодействие на корупцията е порочно заченат. Народното събрание избира членовете на Комисията за борба с корупцията и така стигаме до парадоксалната ситуация, в която човекът с терасата разследва човека с асансьора. И всички мерки като че ли водят до наливане на още и още пари в пробития казан на корупцията.
Колко губи България от корупция
14% от БВП – все едно по една средна заплата от два и половина милиона работещи българи да бъде взета – тези пари била утроили бюджета за социални разходи.
Защо наблюдаващите институции гледат спектакъла на корупцията у нас, поклащайки пръст, без реално да помагат да справяне с проблема?
"Външните ни партньори виждат България като ресурсна икономика. За 30 години България не можа да произведе нито един продукт – телевизор, телефон, нещо... България е потребител за външни стоки" – изтъкна Григор Сарийски.
Има ли все пак изход от този омагьосан кръг, който ни тегли все по-надолу
През изминалата година "Апартаментгейт" поне вдигна нивото на нетърпиимост към част от най-видимите прояви на корупция. До хората трудно стига новината за присвоени 10 милиона – тъй като те не могат да си представят 10 милиона, но апартаментът е нещо, което хората ясно визуализират.
Наред с гражданското неподчинение, ефективно средство за противодействие на корупцията би било ограничаване броя на мандатите във всяка една сфера на обществения и политически живот.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg