Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хари Арабян: Старая се да вкарам душа

13
Хари Арабян
Снимка: Ани Петрова

Хари Арабян умее да подчинява не само стъклото, но и метала. В комбинацията от ефирното стъкло и благородни метали и полускъпоценни камъни се раждат и произведенията му. 

Стъклото

"Аз влизам в стъклото с една скулптурна грамотност. Стъклото предполага много възможности. Работил съм керамика, бронз, дърво, но стъклото е безкрайно капризен, но и безкрайно благодатен материал – с неговата плътност, с неговата крехкост – съчетава много качества."

Експерименти

"Има слепено стъкло, лято стъкло (за съжаление в България няма много практика), пластика, която е с много елементи. Стъклото крие едно напрежение, което, ако не влезеш в хармония с него, загубваш буквално всичко."

Посоки, линии, инвенции

"Портретът винаги ме е интересувал – човешкото излъчване – диалог очи в очи, човешките емоции. Другото е търсене на по-общ, по-естетски изказ, без влагане на чувства. Третото е една пластика, наречена "Горгола", исках да направя една такава готическа серия. Вече имам усещането, че живея в едно време, където има само една религия – дали само пари... където изчезва човешкият индивид."

Силно въздействаща особена структура на някои творби

"Обичам да експериментирам със стъклото. Може би, за щастие, не съм обременен с някакво класическо образование за стъкло. Затова искам да има цвят, да има структура, да не преминава светлината през стъклото, а някак си да се отразява в стъклото. Старая се да вкарам душа."

Всеки стъклен предмет е поставен, "обкован", в особена ситуация

"Харесва ми това съчетание, донякъде необичайно, между метал и стъкло. Там боравя с галванизация. От много време исках да се занимавам с това и попаднах на физико-химици в БАН и така започнаха тези експерименти с метал и стъкло. Те имат по-утилитарна функция – там заигравам се с камъни, със седефи, със злато, със сребро... една игра с различни материали. Исках да влезе някакъв по-графичен момент, някаква линеарност. Пак въпрос на експерименти. Такива графични рисунки разнообразяват формата, вкарват я в друга динамика. Човек просто трябва да търси хармония, мярка, естетика, виждане, възможности." 

Изложбата “Стъкло и метал” на Хари Арабян можете да видите в галерия “Нюанс” до 17 декември 2019 г.

Фотограф - Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07