Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пети път връчиха наградите за студентско творчество „Георги Черняков“

Сборникът "Гнездото" с творби на лауреатите - 2015-2019

Изгубено поколение

светът ме напуска
границите ме убиват

нашето време е зима

превърнала се в живот

нощната лампа иска да бъде слънце
картината на стената семейство
празната къща дом 
а ние – хора

Това е едно от стихотворенията на Александър Арнаудов, студент в Университета „Дънди”, Шотландия, удостоен с първа награда в раздел „Поезия“ на петите литературни награди „Георги Черняков“.

Втора награда беше присъдена на Николета Стефанова от Американския университет в Благоевград. Съюзът на българските писатели връчи Специална награда на Александрина Валенти от Университета за изящни изкуства в Рим, Италия. В раздел „Проза” лауреатите са: Първа награда – Владимир Илиев, студент в СУ „Св. Климент Охридски”; Втора награда – Таня Войнова от Бургаския университет „Проф. А. Златаров”; Специалната награда на Националния студентски дом беше присъдена на Светлана Великова от Великотърновския университет.

Директорът на Националния студентски дом Христиан Даскалов подчерта, че за първи път от 15 години насам ръководената от него институция подкрепя сборник с творби на писатели студенти, озаглавен „Гнездото”. 

Харизмата на литературния критик Георги Черняков, ментор на младите творци през 70-те, 80-те и 90-те години на 20-и век, продължава да привлича енергията на всяко следващо поколение от студенти, изкушени от писането и опитващи перото си в различни литературни жанрове. Поредната церемония доказа, че Националният литературен конкурс „Георги Черняков” се превръща в устойчив формат. 

Финансовото измерение на наградите е подкрепено от меценатите Васил Панчев, Илко Минев, Катя Кремзер и Весела Райчинова. Журито в състав Лъчезар Лозанов, Ивайло Кицов и Славимир Генчев оцени творбите на 40 поети, историите на 23 разказвачи и хумористичните текстове на трима автори.

Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и председател на Обществото на литературния кабинет „Димчо Дебелянов”, представи в „Артефир“ тазгодишния литературен конкурс за писатели-студенти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38